YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik aboneleri dikkat: Paranızı almayı unutmayın!
EPDK, elektrik piyasası ile ilgili yönetmeliği yeniden düzenledi, 35 milyon aboneye 50 ile 100 TL arasında tazminat alma hakkı doğdu.
Elektrik aboneleri dikkat: Paranızı almayı unutmayın!
09 Şubat 2014 / 13:19 Güncelleme: 09 Şubat 2014 / 13:20

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)uzmanları, milyonlarca elektrik abonesinin, dağıtım şirketinden hizmet kalitesindeki aksama nedeniyle hizmet kalitesindeki aksama nedeniyle tazminat kazanbilecekleri olayları ve tazminat tutarlarını tek tek belirledi.

35 milyon dolayında konut abonesini ilgilendiren 'Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği'nde sağlanan haklar şöyle:

*Günlük bildirimli bile elektrik kesintisi süresi 12 saati geçemez. Bu süreye uyulmazsa konut abonesinin 50 TL, diğer abonelere 100 TL tazminat hakkı doğar.
*Fatura son ödeme tarihinden en az on gün önce iletilir. Bu süreye uyulmazsa kullanıcıdan sadece fatura ana parası tahsil edilir.Kesme yapılmışsa kesme-bağlama bedeli alınmaz.
*(Dağıtım şirketlerinden kaynaklanan) Kullanıcı zararı gerekçesiyle yapılan başvurunun 20 iş günü içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor.Bu süreye uyulması halinde konut abonelerinin 25 TL, diğer abonelere 60 TL ödenir.
*Müşteri hizmetleri merkezince kaydedilen başvuruların sonuçlandırılarak bu işlemin, talep edilmesi halinde 15 iş günü içerisinde başvuru sahibine iletilmesi gerekiyor. Bu süreye uyulmazsa konut abonesine 25 TL, diğer abonelere 50 TL ödenir.

19:34
 // fayda mi yani
Hizmeti sunan hizmet kalitesinden mesuldur. Bu kanunla . hizmeti sunan sirketlere ceza indurumu yapilmistir. Bilginize...
09 Şubat 2014 19:34
13:40
 // DEĞMEZ
Bütün aboneler vekaletini bir hayır kurumuna versin; mesela IHH ya, tek kalemde işi bitirsin. Yada, elektrik şirketleri; muhammen bedel üzerinden direkt, bu vakfa bağış yapsın....
09 Şubat 2014 13:40
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler