YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektriğe yüzde 6,8 oranında zam
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı.
Elektriğe yüzde 6,8 oranında zam
01 Ocak 2016 / 10:20 Güncelleme: 01 Ocak 2016 / 13:16

AA muhabirinin EPDK yetkililerinden edindiği bilgiye göre, elektrik perakende satış fiyatlarındaki artış 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki artış sebebi ile bir fiyat ayarlaması yapmanın zorunlu hale geldiğini belirten EPDK yetkilileri, yapılan hesaplamalar sonucu perakende elektrik satış fiyatlarının yüzde 6.8 oranında artırıldığını kaydetti.

Yeni döneme ilişkin dağıtım şirketlerinin yatırım ve işletme gideri bütçelerinin onaylandığını da ifade eden yetkililer, dağıtım şirketlerinin bu bütçeleri kullanarak vatandaşa daha kaliteli hizmet sunacağını belirtti.

- "Elektrikteki artışın vatandaşa hizmet olarak dönmesinin takipçisi olacağız"

Eskiyen dağıtım hatlarını yenilemenin, yeni yerleşim birimlerinin elektrik talebini karşılamanın ve özellikle de elektrik kesintilerini minimuma indirmenin büyük önem taşıdığına dikkati çeken EPDK yetkilileri şöyle konuştu:

"Vatandaşın bina girişine kadar ki bütün elektrik şebekesinden ve sayaçlarından dağıtım şirketleri sorumlu. Bu şebekelerdeki arızalar vatandaştan hiçbir bedel alınmadan giderilecek. EPDK, elektrik fiyatlarında artışa neden olan yatırım ve işletme gideri bütçelerinin vatandaşa hizmet olarak dönmesinin takipçisi olacak. Bu hususta hiçbir gevşekliğe ve suistimale izin verilmeyecek." 

EPDK geçtiğimiz günlerde dağıtım şirketlerinin şebeke üzerinden elde ettiği reklam ve kira gelirlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetlerinden kaynaklanan gelirlerinin tüketiciye indirim olarak yansımasını öngören bir karar almıştı. Bu kararın önümüzdeki süreçte elektrik fiyatlarında indirim olarak tüketiciye yansıması bekleniyor.

AA

ilk müjdemiz... hayılı olsun
 // Ömer
Allah, siz yöneticileri sadece üç ay dahi olsa vatandaşın asgari ücret ile yaşamakta olduğu hayatı yaşatsın. (AMİN )
ne demek: "Elektrikteki artışın vatandaşa hizmet olarak dönmesinin takipçisi olacağız" özelleştime ihalelerinin şartnamelerini ihaleye giren şirketler mi hazırlıyor? ülke yönetme zenginleşmeye dönüşür,kişisel menfaatler ulusal menfaattin önüne geçti ise vay halkın ve ülkenin haline... Allah hiç bi toplumu basiretsiz yöneticilere mecbur kılmasın ...
01 Ocak 2016 Cuma 11:29
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler