YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eksik maaş yatıran şirket yandı
Eksik maaş yatıran şirket yandı
26 Ekim 2014 08:48
Taşeron işçinin yıllık izin hakkına güvence geldi. Ücret çalışanın hesabına yatacak.

Kamu İhale Kurumu’nca yapılan düzenlemeyle, devletten ihale alan şirketlerin bünyesinde çalışan taşeron işçilerin yıllık izin hakkına güvence getirildi.

Eksik maaş yatıran yandı

Buna göre, kamu kurumu ve yüklenici şirketler, işçilerin yıllık ücretli izin haklarına uyacak. Devlet, yüklenici veya alt yüklenici tarafından istihdam edilen işçilerin ücretlerinin tam ve zamanında ödenip ödenmediğini denetleyecek. Eksik yatan ya da yatmayan maaşlar, şirketin hakedişinden kesilecek.

Yıllık ücretli izin hakkı

Kamu İhale Tebliği ile Hizmet Alım İhaleleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan değişiklik, taşeron işçilere ilişkin bazı güvenceler getirdi. İhale yoluyla hizmet alan kamu kurumları ile yüklenici firmalar, işçilerin yıllık ücretli izin haklarını kullanmasını sağlayacak. Kamu kurumları, bu izinlerin kullanılıp kullanılmadığını denetleyecek. İşçilerin, izinlerini kullanması sağlanacak. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde isteklilerin tekliflerine, kıdem ve ihbar tazminatları dahil olmayacak.

Çalışanın hesabına yatacak

Kontrol teşkilatı, yüklenici veya alt yüklenici tarafından istihdam edilen işçilerin ücretlerinin ödenip ödenmediğini her ay re’sen denetleyecek. Ödenmeyen ücretler yüklenicinin hakedişinden kesilecek. Bu ödemeler, doğrudan işçinin banka hesabına yatırılacak.

 

HABER TÜRK

1
 // 1
sadece cagdas kolelerin maasini mi denetliceksiniz?diger koleler ne olucak.Geliri arastirmak icin banka hesabi actirdiniz.otomatik denetlemeye alip maaslar icin sistemsel bir duzenleme yapsaniza.pardon ya ucu birilerine dokunuyo demi yine ozur dilerim.yaptirimi ve cezasida caydirici olacak mi bu yenilemenin kimleri etkileyecek merak ediyorum.cunku bu ulkede kanunlarin artik bir kesime cikartildigina inanmaya basladim...
26 Ekim 2014 12:09
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler