YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekonomiyi olumsuz etkilemeyecek
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de gündeminde İsrail'in Gazze'ye insani yardım gemilerine yönelik saldırısı vardı... Şimşek, İsrail saldırısının Türk ekonomisine olumsuz yansımalarının olmayacağını söyledi. İşte Şimşek'in konuşması;
Ekonomiyi olumsuz etkilemeyecek
04 Haziran 2010 / 14:29 Güncelleme: 04 Haziran 2010 / 14:29

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin İsrail olayında onurlu duruşuyla dünyada büyük saygınlık kazandığını söyledi ve ''Zaten zerre kadar insanlık onuru ve vicdanı olanlar Türkiye'nin yanındalar'' dedi.

PWC ve Hollanda İşadamları Federasyonu (HODIAF) tarafından Amsterdam'da düzenlenen ''Türk Ekonomisi ve Türkiye'de Yatırım'' konulu toplantıya katılan Bakan Şimşek, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Gazze'ye yardım götüren gemilere uluslararası sularda yapılan İsrail saldırısı sonrası ortaya çıkan gelişmelerin, Türk ekonomisine olumsuz yansımalarının olmayacağını yineleyen Şimşek, şöyle devam etti:

''Türkiye, onurlu duruşu ile bütün dünyada saygınlık kazanmıştır. Bunu kabullenmeyenler, İsrail gözlüğü ile bakanlardır. İdeolojik gözlükle bakanlardır. Zerre kadar insanlık onuru ve vicdanı olanlar, zaten bu konuda Türkiye'ye hak veriyorlar, Türkeyi'nin yanındalar, Türkiye'yi destekliyorlar. Ekonomik maliyeti olsa dahi Türkiye, bu maliyete katlanabilir, ki ben bir maliyet olacağını hiç zannetmiyorum. Tam aksine Türkiye, bu örnek tutumu ile çok daha fazla takdir kazandı. Ben, Türkiye'nin küresel ve bölgesel anlamda, ekonomik ve siyasi aktör rolünü ortaya koyduğuna inanıyorum.''

Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasıyla ilgili değerledirmelerde de bulunan Şimşek, ''Türkiye, evini düzene koymaya, reformları yapmaya devam ederse, Avrupa gelir bir gün bizi davet eder. Ben buna inanıyorum'' diye konuştu.

Temel hak ve özgürlük alanlarını genişletmeyi, demokrasinin daha da gelişmesini sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Şimşek, bunları da sadece AB'ye girmek için yapmadıklarını dile getirdi. Şimşek, ''Tam aksine bizim vatandaşımız bunu hak ettiği için yapıyoruz. Vatandaşımız, en iyisine layıktır. En iyi yaşam standartlarına, en iyi kurumlara, aynı zamanda en iyi hak ve özgürlüklere'' dedi.

TERSE İŞ GÖÇÜ

Maliye Bakanı, bir başka soruyu yanıtlarken de, Avrupalı yatırımcılardan Türkiye'ye büyük bir ilgi olduğunu ifade etti. Kendilerinin de bunun için ülke ülke dolaştıklarını, gittikleri her yerde Türkiye'nin önemli bir siyasi ve ekonomik aktör olduğunu anlattıklarını belirten Şimşek, Türkiye'ye daha çok yatırım gelmesi halinde, daha çok aş, iş üretileceğini, bunun da işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlayacağını vurguladı.

Maliye Bakanı, Avrupalıların Türkiye'ye bakışını da, şu örnekle ifade etti:

''Dün Belçika'da, Avrupa Politika Merkezi'nin Başkanı bana dedi ki: (İleride muhtemelen benim kızım, Türkiye'de işçi olarak çalışacak.) Bu söz yetmiyor mu? Aslında herkes bunun farkında. Bu işe siyasi gözlükle ve kısa vadeli, popülist bakmayan herkes, Türkiye'nin ortaya koyduğu performansı ve geleceğe ilişkin potansiyelini çok iyi biliyor. Türkiye'ye, o perspektifle bakanlar da Türkiye'ye yatırım yapıyorlar.'' (A.A.)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler