YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekonomiyi canlandıracak 4 adım
Ekonomiyi canlandıracak 4 adım
07 Ocak 2010 08:49
Küresel kriz nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Türkiye ekonomisini rahatlatmak için hükümet, bu yıl özelleştirme silahını daha çok kullanacak.
Hükümet, 2010’da daha güçlü hareket edebilmek için özelleştirmeye hız veriyor.

Küresel kriz nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Türkiye ekonomisini rahatlatmak, bütçe gelirlerini artırmak, yeni yatırımlara kaynak sağlamak için hükümet, bu yıl özelleştirme silahını daha çok kullanacak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Başkan Vekili Ahmet Aksu tarafından açıklanan yeni yol haritası bunu gösteriyor.

ELEKTRİK DAĞITIMI: Çamlıbel, Fırat, Uludağ ve Vangölü Elektrik Dağıtım’da son teklif tarihi 12 Şubat. Elektrik dağıtımda bu 4 bölgede şubatta, kalan 3’ünde de haziran ayında ihaleye çıkılacak. Bu yılın sonunda bu alanda özelleştirme tamamlanacak. Bazı devirler ise 2011 başına kalabilecek.

ELEKTRİKTE HALKA ARZ

ELEKTRİK ÜRETİMİ: Enerji Bakanlığı’ndan gelecek görüşe göre elektrik üretim tesislerinde ilk çeyrekte ihale süreci başlatılacak. Termik santrallerden başlamak üzere bir kısım santralde tek tek, bir kısım santralde portföy halinde ilana çıkılacak. Belli büyüklükteki santrallerde, halka arzı bile denenecek. İlk etapta 47 üretim tesisiyle başlanacak. Ardından yap-işlet-devretlerde işletme süresi sona eren santraller yeniden özelleştirilecek. Öte yandan, EÜAŞ’a ait 52 akarsu santralinde de 19 portföy halinde özelleştirme ilanına çıkıldı. Son teklif tarihi 19 Şubat.

GALATAPORT BU YIL

GALATAPORT: Daha önce ihale edilen ancak ödeme şartları tartışma yarattığı için iptal edilen Galataport projesi de bu yıl yine gündemde. Yeni ihalenin bu yıl tamamlanması hedefleniyor. Bu proje için danışmanlık ihalesi açıldı. Proje yarışması da düşünülüyor.

KÖPRÜ VE OTOYOL: İlgili yasa Meclis’te. Köprü ve otoyol özelleştirmesinde ÖYK’dan farklı bir karar çıkmazsa yılın ilk çeyreğinde ihale planlanıyor. ÖİB topyekün bir paket olarak 2100 kilometre otoyolu, iki köprü ile beraber özelleştirmek istiyor.

MİLLİ PİYANGO: Yeniden ihale edilecek. İlgili yönetmelik, yapılan değişiklikle değer tespitinin çok olağanüstü şartlarda teklif alınmadan önce revize edilebilecek hale getirildi. Şartname ve yatırımcıya bırakılabilecek kâr payı ile ilgili çalışma yapılıyor. Bu nedenle net takvim yok.

ŞEKER FABRİKALARI: Türkşeker’e ait portföy C’de Danıştay’ın verdiği durdurma kararına itiraz edilecek. Portföy B’de ise ihale süreci devam ediyor. Son teklif tarihi 21 Ocak. Bu ay veya şubatta yeni bir portföyde ihale ilanına çıkılacak. Tümünde sonuçların bu yıl alınması hedefleniyor.

TÜRK TELEKOM: Öteyandan dün bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom’un halka arzıyla ilgili olarak, “Bunun zamanlaması tamamen piyasaların durumuna göre ayarlanacak. 2010’u küresel krizin artık etkilerinin azaldığı bir yıl olarak görüyoruz. O bakımdan 2010 yılında düşünülebilir” dedi.

2010 TARiHi BiR YIL OLACAK

Aksu, Samsun ve Bandırma limanları ilk çeyrekte devredilecek. İskenderun Limanı ile ilgili hazırlıklar başladı. İhale ilanına ay sonu veya şubat başında çıkılabilecek. İzmir Limanı’nda ise devralmak için süre isteyen yatırımcılardan ek teminat istendi. Yanıt bekleniyor. Çalışmaları hakkında bilgi veren ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu, 2010 yılı için belirlenen 10,4 milyar liralık özelleştirme gelir hedefini aşacaklarını tahmin ettiklerini kaydetti.

10 MİLYARI GEÇERİZ

Sözleşme aşamasında olan özelleştirme işlemlerinin de bulunduğunu hatırlatan Aksu, “Yenileri de tamamlarsak 10,4 milyar lirayı geçebiliriz. Bizim gördüğümüz 2010 yılı özelleştirme uygulamaları açısından tarihi bir yıl olacak” dedi. Aksu ayrıca, otoyol özelleştirmelerine büyük bir ilgi olacağını tahmin ettiklerini de belirtti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler