YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekonomiye güvende tarihi yükseliş
Ekonomiye güvende tarihi yükseliş
28 Kasım 2015 02:16
1 Kasım seçimlerinden önce dip yapan ve büyümeye ilişkin erken bilgi veren ekonomik güven endeksi kasımda hızlı yükseliş kaydetti.

Ekonomik güven endeksi kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 26.7 artarak eylül ayında gördüğü Ocak 2012’den beri en düşük değerinden 104.99’a yükseldi. TÜİK büyümenin öncü göstergelerinden olan ekonomik güven endeksindeki artışın, endeksi oluşturan tüm güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandığını açıkladı.

Küresel ekonomi ve finansal koşullara ilişkin belirsizliklerin arttığı 2015’te iki seçim arasındaki siyasi belirsizlik, terör olayları ve jeopolitik risklerin etkisiyle ekonomik güven endeksi eylül ayında 72.9 ile TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri en düşük değeri almıştı.

Endeks ekim ayında ise 82.9’a yükselmişti. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin tek başına güçlü bir hükümet kurmasını sağlayan çoğunluğu elde etmesi, ekonomik ve siyasi alanda istikrarın yeniden canlanmasını sağlarken, tüketici ve iş dünyasında geleceğe ilişkin pozitif beklenti hakim oldu.

Seçim sonucu başta tüketiciler olmak üzere hem iş dünyası hem de yabancı yatırımcılar açısından istikrar anlamına geliyor. Analistler ise ekonomik güven endeksinin bir yılın ardından tekrar 100 seviyesinin üzerine çıkmasının önemine dikkati çekiyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler