YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekonomi brifingleri rutin olarak devam edecek
Ekonomi brifingleri rutin olarak devam edecek
11 Mart 2015 16:17
Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Cumhurbaşkanımız iki defa Bakanlar Kurulumuza başkanlık etti. Konusuyla ilgili tüm bakanları çağırarak bilgi alması bundan sonra rutin şekilde devam edecektir" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Yönetim Kurulu'nu makamında kabul etti.

 

Dünya ile entegre olan Türkiye'nin dalgalanmalardan etkilenmesinin son derece normal olduğunu kaydeden Zeybekci, "Dünyada bugün kriz beklentisi ve krizle ilgili hiçbir şey yok. 2008 krizi yaşandı, bundan hızlı çıkan ülkeler oldu, bizim gibi krizden etkilenen ama toparlanmasını hızlı yapabilen ülkeler oldu. Avrupa'nın toparlanma adına, ABD ile tam ters kararlar alması ile kur savaşları ortaya çıktı. Türkiye bunların dışında kalamaz. Türkiye, dış ticaretindeki ağırlık sebebiyle AB'deki gelişmelerden daha fazla etkileniyor. Bu gelişmeleri normal karşılıyoruz, bunlar normal dalgalanmalardır" değerlendirmesinde bulundu.

Nihat Zeybekci, avronun dolar karşısında liradan daha fazla değer kaybettiğini ifade ederek, dünyanın diğer değerli para birimlerinin de bu süreçte ciddi değer kaybı yaşadığını söyledi.

Bu dalgalanmaların rahatsız ettiğini kaydeden Zeybekci, "Bu dalgalanma arasındaki dalga boylarından birileri menfaat kapmaya çalışıyor, maniple etmeye çalışıyor" dedi.

Zeybekci, dünyada faiz almayı bekleyecek kadar sabredemeyenlerin olduğunu vurgulayarak, bunlara karşı dikkatli olduklarını dile getirdi. Zeybekci, Türkiye'nin bu dalgalanmalardan güçlenerek çıkacağını ifade etti.

"Brifingler rutin olarak devam edecek"

Zeybekci, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verecekleri brifinge ilişkin soruyu da yanıtlayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu toplantıda gerekli bilgileri alacağını, belki bazı tavsiyelerinin de olacağını belirtti. 

Son dönemdeki dalgalanmaların, Türkiye'nin dışında cereyan ettiğini kaydeden Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bu dalgalanma ile ilgili ülkeler gerekenleri anında yapıyorlar. Bunun speküle edilmemesini sağlamak bizim görevimiz. Merkez Bankası, siyasetin belirlemiş olduğu politikaları uygulamada elindeki tüm enstrümanları kullanarak, hükümetin gösterdiği hedeflere yürümekle görevlidir. Tam bağımsız bir kurumdur. Farklı görüşlere sahip olmak, Merkez Bankasının bağımsızlığına, bugüne kadarki başarılı performansına gölge düşürmemesi lazım."

Zeybekci, bugünkü toplantının bir brifing olduğunun da altını çizerek, "Cumhurbaşkanımız, bugüne kadar iki defa Bakanlar Kurulumuza başkanlık etti. Diğer kurumlardan brifingler alması, konusuyla ilgili tüm bakanları çağırarak bilgi alması bundan sonra rutin şekilde devam edecektir" diye konuştu.

Sivil toplum kuruluşlarının (STK) önemine işaret eden Zeybekci, "STK'lar bizim beslenme kaynağımızdır. Sizden gelen bilgilerle biz kanaat sahibi oluyoruz" ifadelerini kullandı. Zeybekci, STK'larla birlikte çalışmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, bu birlikteliğin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi.

Son yıllarda dünyanın ekonomik anlamda yeniden yapılandığı vurgulayan Zeybekci, "Dünya haritası artık ekonomik menfaatler üzerine yeniden çiziliyor. Gruplaşmalar bunun üzerine oluyor" diye konuştu.

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, dernek faaliyetleri hakkında Zeybekci'ye bilgi verdi. TÜMSİAD'ın gelişmesi için çaba sarf ettiklerini anlatan Doğan, Pakistan'da yeni bir temsilcilik açmayı planladıklarını kaydetti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler