YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekmek israfı azaldı
Ekmek israfı azaldı
17 Ocak 2014 14:42
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası ile israf edilen günlük ekmek miktarı geçen yıl yüzde 18 azalışla 4 milyon 900 bin adet oldu" dedi.

Gıda, Tarım ve Havyancılık Bakanı Mehdi Eker, 17 Ocak 2013 tarihinde başlatılan "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası"nın bir yıllık etkilerine yönelik araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Kampanyanın Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 76. kuruluş yıl dönümünde başlatıldığını anımsatan Eker, nimet olarak adlandırılan ekmeğin israfına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak, kamuoyunda bilinç oluşturmak ve israfını azaltmak amacıyla geniş çaplı kampanya yürütüldüğünü belirtti. Kampanya öncesinde araştırma yapıldığını ve israfının tüm boyutlarının ortaya konulduğunu anlatan Eker, bunun ulusal bir kampanyaya dönüştüğünü vurguladı.

Bunun bir süreç olduğunu ifade eden Eker, "Başlayıp biten bir şey değil. Başlattık ama devam edecek. Neden? Çünkü bir kültürdür, yaşam tarzıdır, yaşam felsefesidir. Bireysel olarak hayatımızda ve toplumsal yaşantımızda bunu iyi yorumlamak ve yaşama aktarmak gerekiyor" diye konuştu.

Kampanyada olumlu sonuçlar alındığını dile getiren Eker, üreticilere, çiftçilere, hanehalkına müteşekkir olduklarını ancak hala kat edilecek bir mesafe bulunduğunu söyledi. Buğdayın anavatanının Anadolu olduğunu, Türkiye'nin bu nedenle ayrı bir sorumluluk taşıdığına işaret eden Eker, "Eğer canlılar yediklerinden ve içtiklerinden ibaretse, ki öyledir, buğday bizim bedensel varlığımızın özünü oluşturan temel besin maddelerinden birisidir" diye konuştu.

Üretimde de tüketimde de azalma oldu

Eker, şunları kaydetti:

"Bir yıl boyunca geniş kapsamlı olarak yürütülen kampanya öncesinde günlük ekmek tüketim miktarı 95 milyonken, geçen sene itibarıyla 86 milyona, ülkemiz genelinde yıllık ekmek tüketimi 2012 yılında toplamda 35 milyarken, 2013 yılında 31 milyara düştü. Sonuçta tüketimde yüzde 10'luk azalma meydana geldi. Bu tasarruftur, israf önlenmiştir. İsraf etmeme, hassasiyet, duyarlılık etkili olmuştur. Tüketimin azalmasının doğal bir sonucu olarak ekmek üretiminde de azalma oluşmuştur. Satmayacakları, satamayacakları ekmeği üretmek yerine, satabilecekleri kadar ekmek üretmek gibi bir tasarrufa gidilmiştir. Böyle bir zincirleme etki oluşturmuştur. 2012 yılında günlük 101 milyon, yıllık 37 milyar adet olan ekmek üretimi, 2013 yılında günlük 91 milyona, yıllık ise 33 milyar adede geriledi. Üretimde de tüketime benzer yüzde 10'luk azalma tespit edildi."

Yıllık 384 milyon ekmek çöpe atılmaktan kurtarıldı

Bakan Eker, 2012 yılında 5 milyon 950 bin adet olan günlük ekmek israfının yüzde 18 azalışla 4 milyon 900 bin adede düşürüldüğünü, günlük 1 milyon 50 bin, yıllık 384 milyon ekmeğin israf edilmekten, çöpe atılmaktan kurtarıldığını bildirdi.

Günlük israf edilen ekmeğin mekanlara göre dağılımı konusunda da bilgi veren Eker, geçen yıl israf edilen ekmeğin 3 milyon adedi, 2012 yılında olduğu gibi fırınlardan kaynaklandığını ifade etti. Hanelerde israf edilen ekmek adedinin bir yılda 2,3 milyondan 1,4 milyona, lokanta, yemekhane ve otellerde israf edilen ekmeğin adedinin ise aynı dönemde 600 binden 500 bine düştüğünü kaydetti.

Eker, özellikle fırınlara satabilecekleri kadardan daha fazla ekmek üretmemeleri yönündeki çağrısını yineledi.

2 milyar 800 milyon lira tasarruf sağlandı

Kampanya boyunca geniş çaplı yürütülen çalışmalar sonucu ekmek israfının azaldığını ifade eden Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2012 yılındaki ekmek israfının cari parasal karşılığı 1,5 milyar Türk lirasının üzerindeyken bu rakam kampanya çalışmalarıyla 2013 yılında 1,3 milyar lira düşürülmüştür. Çöpe atılmaktan kurtarılan ekmeğin parasal karşılığı 300 milyon lira olmuştur. Kampanyanın etkisiyle halkımızın tüketim alışkanlıklarında bunun etkisi hissedilmiştir. Esas kazandırmak istediğimiz de aslında bu. Sofraya yiyeceğimiz kadar ekmeğin konulması. Bu alışkanlığı edinmek, bu hesabı yapmak. Vatandaşlarımız ekmeği ihtiyaçları kadar satın alıp kontrollü bir şekilde tüketmiş, bu da tüketimde tasarruf sağlamış. Yıllık olarak 2012'de halkımız ekmeğe 26 milyar lira harcamışken, 2013'de 23,5 milyar liraya düşmüştür. Bundan sağlanan tasarrufun karşılığı 2,5 milyar lira olmuştur. Sonuç olarak ekmek tüketiminden sağlanan 2,5 milyar liraya, çöpe atılmaktan kurtarılan 300 milyon lira eklendiğinde 2 milyar 800 milyon lira tasarruf sağlanmıştır."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler