YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğer Türkiye izin verseydi...
Eğer Türkiye izin verseydi...
05 Aralık 2014 19:10
Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye ziyaretinin ardından başlayan Rusya-Türkiye yakınlaşmasının Ukrayna'nın planlarını bozacağı idda edildi.

Doğal gazının yarısını Rusya'dan satın alan Ukrayna, Karadeniz'de sıvılaştırılmış doğal gaz tesisi (LNG) kurmak istiyor. Aynı zamanda Ukrayna, Cheniere Energy Inc. ile de ABD'den yakıt ithalatı konusunda görüşme yaptı.

İstanbul Boğazı gelecekteki muhtemel tesis ile tek bağlantı noktası olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, sıvılaştırılmış doğal gazın İstanbul Boğazı üzerinden tanker teslimatı Türkiye tarafından güvenlik ve bu su yolunun tıkanıklığı gerekçesiyle yasaklandı. Bloomberg’e göre de Ukrayna’nın Rusya'ya enerji bağımlılığını azaltmaya dair planları İstanbul Boğazı'nda bozulacak.

İngiliz Business Monitor International Uzmanı Michael Berrman: "Türkiye Ukrayna'ya sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatına izin verseydi, diğer Karadeniz ülkeleri de aynı şekilde tesis kurmak isterlerdi. Bu durum zaten yoğun olan İstanbul Boğazı'ndaki tanker akışının bir hayli artmasına sebep olurdu" diye konuştu.

 

DHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler