YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Düşmanlarımız dost oldu"
Davutoğlu: 15 yıl önceki düşman olarak görülen ülkeler şimdi en iyi dostumuz
"Düşmanlarımız dost oldu"
15 Mayıs 2010 / 16:47 Güncelleme: 15 Mayıs 2010 / 16:47

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 15 yıl önce Türkiye'de birçok kişi tarafından düşman ülke olarak kabul edilen Rusya, Suriye ve Yunanistan'ın şimdi en iyi dost komşu ülke olduklarını söyledi.

Davutoğlu, İstanbul'daki Four Season otelde düzenlenen "21. Yüzyılın Başlangıcında Türk Dış Politikası ve Dünya Düzeni" konulu bir toplantıya konuşmacı olarak katıldı.
 

Davutoğlu, birçok ülkeden akademisyenin katıldığı toplantıda, Türk dış politikasındaki açılımları anlattı. Pazar günü Suriye, Katar ve Türkiye liderlerinin İstanbul'da üçlü zirve yaptığını belirten Davutoğlu, salı günü de Ankara'da Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in ağırlandığını ifade etti.
 

Dışişleri Bakanı, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 bakanla dün Yunanistan'da tarihi bir dönüm noktasının temellerini attığını söyleyerek, "15 yıl önce Türk dış ilişkilerinde en çok diplomatik sorunları yaşadığı üç ülke hangisidir diye sorsaydınız. Birçok kişi Suriye, Yunanistan ve Rusya diye cevaplardı. Bugün bu hafta bu saydığım üç komşu ülke ile üst düzey temaslarınız oldu ve tarihi dönüm noktası yaşadık. Soğuk savaşa döneminde Türkiye'de birçok entelektüel ve akademisyen tarafından Rusya ve Yunanistan düşman olarak görülüyordu. Ama şimdi onlar bizim en iyi dostlarımız ve üst düzey konsey toplantıları düzenliyoruz bu ülkelerle. Suriye ile de aynı şekilde." ifadelerini kullandı. CHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler