YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Durmuş Yılmaz'dan açıklama
Durmuş Yılmaz'dan açıklama
12 Kasım 2010 10:11
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz açıklama yaptı...

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ''Çıkış stratejimizin bir parçası olarak kredilerdeki genişleme hızının finansal istikrarı zayıflatıcı bir seviyeye çıkması halinde zorunlu karşılık oranları daha aktif şekilde kullanılabilecektir'' dedi.

Yılmaz, ''Finansal istikrarı güçlendirici bir tedbir olarak yıl sonuna kadar bir yıldan daha uzun vadeli mevduata uygulanan zorunlu karşılık oranlarının bir miktar düşürülmesi gündeme gelebilecektir'' diye konuştu.

Yılmaz, önümüzdeki dönemde dünyayı etkisi altına alacağını düşündükleri yeni konjonktürün bazı önlemlerin alınmasını gerektirdiğine işaret ederek, yeni konjonktürün temel özelliğinin güvenilir ve dinamik yükselen piyasa ekonomilerine yoğun sermaye akışı sonucunda bu ekonomilerde aşırı ısınma, aşırı borçlanma ve varlık balonları oluşması riskinin belirmesi olduğunu söyledi.

İç talepteki canlanmanın enflasyon üzerinde olumsuz etkisi olmadığını belirten ,Merkez Bankası Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

 ''Dolayısıyla iç talebin bugün geldiği nokta itibarıyla enflasyon tehdit oluşturmuyor. Biz şu anda ekonomimizin ısındığını düşünmüyoruz. Ama ileriye yönelik özellikle cari açık tarafından baktığımızda birtakım finansal istikrarla ilgili risklerin ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. O nedenle bugünden tedbir alıyoruz''

Yılmaz, bankacılık sisteminin büyütülmesinin yavaşlatılması diye birşeyin söz konusu olmadığını kaydederek, ''Ölçülü bir büyümenin, kontrol edilebilir bir büyümenin ülkemiz için uygun olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla bankacılık sisteminin büyümesinin engellenmesi gibi birşey söz konusu değil. Aklımızın ucundan da geçmiyor'' diye konuştu... 

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, gecelik faiz oranlarının borçlanmada yüzde 5,75'den yüzde 1,75'e düşürülmesine ilişkin, ''Şu anda aldığımız bu kararla yabancıların satarak elde ettikleri TL'yi kısa vadeli para piyasasında park etmek yerine daha uzun vadeye gitmelerini, daha uzun vadeli swap yapmalarını ve biraz daha kalıcı olmalarını amaçlıyoruz'' dedi.  (A.A.)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler