YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı saran küresel krizin bilançosu ağırlaşıyor
Dünyayı saran küresel krizin bilançosu ağırlaşıyor
Dünyayı saran  küresel krizin bilançosu ağırlaşıyor
03 Aralık 2008 / 07:35 Güncelleme: 03 Aralık 2008 / 00:00

ABD'de başlayıp tüm dünyayı saran küresel krizin bilançosu ağırlaşıyor. ABD, İsviçre ve İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede bankalar binlerce kişinin işine son vermeye devam ediyor. İşten çıkartılan kişi sayısı ise 100 bini aştıTüm dünyayı etkisi altına alan küresel mali krizin bilançosu çok yönlü olarak ağırlaşmaya devam ediyor. ABD'de JPMorgan Chase Bankası, varlıklarını satın aldığı Washington Mutual Bankası'nda 9.200 kişinin işine son verecek.


İŞÇİ KIYIMI SÜRECEK


Küresel finansal kriz nedeniyle 25 Eylül'de iflas etmeden hemen önce ABD'nin en büyük tasarruf ve kredi bankası olarak bilinen Washington Mutual'ın varlıklarını 1,9 milyar dolara satın alan JPMorgan Chase'in sözcüsü Christine Holevas, 4 bin kişinin ocak ayının sonuna kadar, kalan 5 bin 200 kişinin ise daha sonra işten çıkarılacağını söyledi.


PİYASA ŞARTLARI...


Böylece haziran sonu itibariyle 43 bin 198 kişinin istihdam edildiği Washington Mutual'da çalışma gücünün yüzde 21'inin işine son verilmiş olacak. Bu durumun da süreceği belirtildi. Bu arada İsviçreli Credit Suisse Bankası İngiltere'de, yatırım bankacılığı çalışma gücü olan 21 bin 300 kişinin yaklaşık yüzde 3'ünü oluşturan 650 kişiyi işten çıkardı. Credit Suisse sözcüsü Marc Dosch, piyasa koşulları ve müşterilerin ihtiyacını karşılayacak koşulları oluşturmak amacıyla İngiltere'de 650 kişiyi işten çıkardıklarını, bu kişilerin yatırım bankacılığı biriminde görevli olduklarını belirtti.


HSBC 2 BİN 100 KİŞİ ÇIKARDI


Bu yıl önce yatırım bankacılığı biriminden 1.800 kişiyi çıkaran Credit Suisse, eylül ayı sonu itibariyle bütün dünyada 50 bin kişiye istihdam sağlıyor. Avrupa'nın en büyük bankası İngiliz HSBC Bankası da 58 bin kişi istihdam ettiği İngiltere'de, 500'er kişinin işine son verdi. Banka eylülde bin 100 kişiyi işten çıkarmıştı. İşten çıkarmada ABD'li Citigroup 52 bin kişi ile başı çekerken, bu bankayı JPMorgan izliyor.


100 binden fazla kişi işten çıkarıldı


Öte yandan 1929 yılındaki Büyük Buhran'dan sonra yaşanan en büyük küresel finansal kriz nedeniyle, eylül ayından bu yana finansal kurumlarda 100 binden fazla kişi işinden oldu. YENİŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler