YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın meyve ambarı Türkiye
Dünyanın meyve ambarı Türkiye
20 Ağustos 2013 11:14
Bursa’nın lider meyve fidan üreticisi Alara Fidancılık kendi ürettiği 140 çeşit meyvenin dayanıklılık süresini ve kalitesini göstermek için ürünlerini basına ve tüketicilere tanıttı.

 Üreticinin ve kendi bahçelerinde yetişen erikten kiraza, şeftaliden üzüme yüzlerce çeşit meyveyi kurdukları stadla halka ve tüketiciye tattıran firma, erikte 90 gün, kayısıda 50 gün olan dayanıklılık süresini, kiraz içinde arttırmaya çalıştıkları söyledi.
 
"Görüntüden vazgeçen Avrupa, lezzet arıyor"
 
Avrupa’da eskiden görüntünün ön planda olduğunu hatırlatan Alara Fidancılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner, “Artık Avrupa’da görüntünün yanında lezzete de önem veriliyor. Lezzetli ürünlerin yetiştirilmesi önem kazanmış durumda. Renkli ürünler antioksidan kaynağı olduğu için sağlıklı ürün dediğimiz meyveler artık tüketime yönelik rağbet kazandı. Bütün dünya daha renkli ürünleri istiyor. Çekirdeksiz renkli üzümler dünyada yaygın bir şekilde tüketilmeye başlandı. Bu bakımdan bizim kendi bahçelerimizde yapmış olduğumuz bütün AR-GE çalışmalarında Güney Afrika menşeli bir çok ürünün yetiştirilmesiyle ilgili. Üzüm olarak renkli çeşitler pembe, kırmızı, mor ve siyah çeşitlerin çekirdeksiz olarak üretimine yönelik çalışmalar yürütüyoruz" dedi.
 
Erikte dayanıklılık süresi 90 gün
 
Taner, “Yeni metotlarla üretilen meyve çeşitlerimiz var. Ürettiğimiz ürünleri görüntüsüyle dayanıklılığıyla farklılıklarını hep beraber paylaşmak istiyoruz. Dünya’da uluslararası pazara hitap eden çeşitler ön plana çıkıyor. Bu sebeple de dayanıklılık en önemli kriterlerden biri. Ürettiğimiz erik çeşitlerinden 90 gün dayanan ürünlerimiz var. Kayısı çeşitlerinde ise 40-50 gün dayanabilen çeşitlerimiz mevcut” diye konuştu.
 
Kiraz Uzak Doğu yolcusu
 
Kiraz'ı Uzak Doğu ülkelerine ihracat etmek için daha dayanıklı çeşitler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Taner, “Dayanıklılık ihracat için dünyada birinci sırada yer alıyor. Dünya pazarının talep ettiği ürünler arasında lezzet, görünüm ve irilik önemli. Ancak dayanıklılık ve yeni çeşitlerin getirdiği farklılıklar da ön plana çıkıyor” şeklinde konuştu.

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler