YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın en büyük 4'üncü köprüsü böyle görüntülendi
Dünya’nın en büyük 4. Köprüsünün inşaatı havadan görüntülendi.
Dünyanın en büyük 4'üncü köprüsü böyle görüntülendi
25 Aralık 2013 / 07:50 Güncelleme: 25 Aralık 2013 / 15:07

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük otoyol projesi olma özelliğine sahip Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol projesinde çalışmalar bu seviyede devam ederse dünyanın en büyük 4. asma köprüsü İzmit Körfez Geçişi planlanan tarihten daha önce tamamlanarak 2015 sonunda trafiğe açılacak. 

Yap - işlet - devret modeli ile Otoyol Aş. adı altında birleşen 6 firmanın oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapımına devam edilen 430 kilometrelik İstanbul - İzmir arasını 3.5 saate indirecek, aynı zamanda da Marmara ve Ege Bölgelerini birbirine bağlayacak olan projede çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

İçinde barındırdığı asma köprü, 29 viyadük ve tünellerle Türkiye tarihinin en prestijli projesi olarak gösterilen otoyol inşaatı toplamda 7 yılda tamamlanacak. Ancak projenin Gebze'den Bursa'ya kadar olan kısmı proje süresine göre 3.5 yılda tamamlanıp hizmete açılacak.

Bir kısmı bile devreye girdiğinde Bursa İstanbul arası sirkülasyon düşünüldüğünde bile önemli bir eksiğin kapanacağı ön görülüyor. Banka kredilerinin faizleriyle birlikte 9.5 milyar dolara mal olması beklenen proje yapım süresinden başlayarak 22 yıl 4 aylığına Otoyol A.Ş. tarafından işletilecek. 

Projede Dünyanın en büyük 4. köprüsü olma özelliğini taşıyan 3 kilometrelik Körfez Geçişi İzmit Körfezini dolaşmadan Yalova'ya ulaşmayı sağlayacak.

Dilovası ve Hersek burunları arasında bulunan köprü 6 dakikada geçilerek 95 kilometrelik bir kısaltma sağlayacak. Kuzeyinde ve güneyinde yer alan viyadüklerle birlikte köprünün uzunluğu 4.5 kilometreyi bulacak. Yani Gebze'den köprüye geçiş yapmak isteyen bir sürücü çelik viyadükler ve asma köprüyü kullanarak tekrar otoyola bağlanacak.

Köprünün iki ayağı denizde olacak

Köprü inşaatının bir bölümünün devam ettiği Altınova kesiminde ayaklar için denizde 6 bin 400 metrekarelik alan inşa edildi.İki ayağı denizde olacak köprüde toplam kule uzunluğu 2 bin 682 metre olacak.

İki kule arasında uzunluk bin 550 metre olacak.Ayaklar içerisinde boş odalar olacak.Ayaklar etrafındaki setler eylül ayında çıkarılacak. 38 ton ağırlığındaki ayaklar denize rahat batsın diye boş odalar suyla doldurulacak.

Dünya’nın en uzun köprüsü 1991 metreyle Japonya’nın Akashi Kaikyo Köprüsü.

İşte dünyanın en büyük 4. köprüsünden görüntüler:EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler