YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Dünyadaki güç dengesi Asya lehine değişti'
'Dünyadaki güç dengesi Asya lehine değişti'
18 Mart 2015 11:34
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dünyadaki güç dengesinin Asya lehine değiştiğini ve dünyanın bu bölgesinde büyük fırsatların bulunduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham Binh Minh ile küresel ve bölgesel konuları görüştü.

 

Bakan Çavuşoğlu, Asya Pasifik turunun son durağı Vietnam'da Ho Şi Min'in mozolesine çelenk koymasının ardından Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan heyetler arası görüşmede mevkidaşı Pham Binh Minh ile bir araya geldi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Çavuşoğlu, Vietnam'ın stratejik bir ülke olduğunu belirterek Türkiye'nin, 1978'de diplomatik ilişki tesis ettiği Vietnam'la ilişkilerini ve işbirliğini daha da güçlendirmek istediğini söyledi. Türkiye'nin çok yönlü dış politikası gereği Asya Pasifik bölgesine açıldığını kaydeden Çavuşoğlu, dünyadaki güç dengesinin Asya lehine değiştiğini ve dünyanın bu bölgesinde büyük fırsatların bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Truong Tan Sang ve Başbakan Nguyen Tan Dung'ın Türkiye'ye ziyarette bulunmasından memnuniyet duyacağını belirten Çavuşoğlu, Vietnamlı yetkilileri, Çanakkale Savaşlarının 100. yıl dönümü dolayısıyla 23-24 Nisan'da düzenlenecek anma törenlerine davet etti. Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki parlamenter diplomasinin de geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye ve Vietnam arasındaki ekonomik ilişkilerin 2,2 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticaretin çeşitlendirilerek dengesizliğin giderilmesi ve ikili ticaret hacminin 2015'te 3 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi. İki ülke arasında Karmak Ekonomik Konsey'in de bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, serbest ticaret anlaşması üzerinde çalışılabileceğini de dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kardeş şehir anlaşmalarının da artırılması gerektiğini kaydetti.

Vietnam Dışişleri Bakanı Pham Binh Minh de iki ülke arasındaki ziyaretlerin artırılması gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı Truong Tan Sang ve Başbakan Nguyen Tan Dung'ın Türkiye'yi ziyaret etmelerinin faydalı olacağını söyledi. Parlamenter diplomasinin önemine vurgu yapan Pham Binh Minh, Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl anma etkinliklerine Vietnam'dan üst düzey katılım olacağını kaydetti.

Pham Binh Minh, karşılıklı ticaret hacmini 3 milyar dolara çıkarmanın önemli ve ulaşılabilir bir hedef olduğunu ifade etti.

Vietnam'ın pirinç, çay, lastik ve tekstil malları ihraç edebileceği, karşılığında ise çelik ve pamuk ithal edebileceğini söyleyen Pham Binh Minh, iki ülke şirketlerinin karşılıklı olarak yapılacak fuarlarla ticari ve ekonomik ilişkilerini daha genişletebileceğini belirtti.

İki ülke arasındaki doğrudan uçak seferlerinin de artırılması gerektiğine işaret eden Pham Binh Minh, doğrudan kargo seferlerinin de yapılmasının da önemine işaret etti.

Türk firmalarının yenilenebilir enerji konusunda Vietnam'da yatırım yapabileceklerini de belirten Pham Binh Minh, turizm alanındaki ilişkilerin de geliştirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Heyetler arası görüşmeler Vietnam Dışişleri Bakanı Pham Binh Minh'in Çavuşoğlu onuruna verdiği öğle yemeğinde de devam etti.

Görüşmelerde başta terör örgütü DAEŞ'le mücadele, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) dahil uluslararası kuruluşlarla işbirliği gibi bölgesel konuların ela alındığı öğrenildi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler