YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyada bir milyon askerin botunu Türk firmaları y
Dünyada bir milyon askerin botunu Türk firmaları y
Dünyada bir milyon askerin botunu Türk firmaları y
23 Eylül 2008 / 12:12 Güncelleme: 23 Eylül 2008 / 00:00

Dünyada bir milyon askerin botunu Türk firmaları yapıyor. Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Umman da ordularının bot siparişini Türk firmasına verdi.  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Türk askeri botlarının dünyanın en kaliteli botları olduğunu söyledi.


AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, bu yılın ilk 8 ayında ihraç edilen askeri bot sayısı bir milyona ulaştı. İhraç edilen botların maddi büyüklüğü ise 35 milyon doları aştı.


Askeri botları ihraç eden Yakupoğlu Anonim Şirketi adına açıklama yapan Vedat Yakupoğlu, 30 ülkeye bot ihraç ettiklerini belirterek, ''Başta İspanya, İngiltere, Kazakistan, Danimarka, Belçika, Fransa, Azerbaycan, Gürcistan olmak üzere 30 ülkenin ordusuna ihracat yapıyoruz. Yaptığımız askeri bot ihracatının sayısı bir milyon çifte ulaştı. Önümüzdeki dönemde AB pazarında daha fazla büyümeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.


YENİ KONTRATLAR


Türk askeri botlarına talebin artarak devam ettiğini kaydeden Yakupoğlu, en son olarak BAE ordusuyla 4,15 milyon dolarlık, Umman ordusuyla da 7,13 milyon dolarlık yeni kontrat imzaladıklarını bildirdi.


Dünyada teknik ve mühendislik ayakkabılarında önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Yakupoğlu, önümüzdeki dönemde bu pazarlar için daha çok çaba göstereceklerini söyledi. Yakupoğlu, ''Teknik ve mühendislik ayakkabılarında şu anda dünyada ilk 5'in içindeyiz. Daha da ön sıralara girmeyi hedefliyoruz'' dedi.


TÜRK MALLARI KALİTELİ


Türkiye'nin askeri bot ihracatçısı Yakupoğlu firmasının Ankara Esenboğa yolunda bulunan fabrikasını gezen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk askeri botlarının kalitesinin çok yüksek olduğunu belirterek, şunları söyledi:


''Türk askeri botları dünyanın en kaliteli botları. Türk firmaları dünyadaki en son teknolojileri yakından takip ediyorlar. Hatta yeni geliştirdikleri tekniklerle dünyanın en iyisini üretiyorlar. Ben gittiğim ülkelerde Türk askeri botları ile ilgili övgüler alıyorum. Hatta zaman zaman Türk askeri botlarını eskitemediklerinden şikayet edenlere bile rastladım. Bu Türkiye açısından gurur verici bir durum. Zaten ihracatımızın önemli bir bölümünün gelişmiş ekonomiye sahip ülkelere yapılması da kalitemizin göstergesi.''


Türk askeri bot ve ayakkabı sektörünün yeni teknolojileri takip etmesinin gelecek açısından çok önemli olduğunu ifade eden Tüzmen, bu sektörde özel ayakkabı ve bot üretmenin önemine dikkat çekti.


Tüzmen, ''Günümüz dünyasında yeni pazarlarda var olmak için yeni şeyler yapmak lazım. Moda ve marka yaratmak lazım. Yeni teknoloji ile üretim yapmak lazım. Türkiye olarak bu yolda önemli mesafeler aldık, çabalarımızı artırarak sürdürmeliyiz'' diye konuştu

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler