YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyaca ünlü ekonomistin Türkiye analizi
'21. Yüzyılda Kapital' adlı kitabın yazarı Ekonomi Profesörü Thomas Piketty, İstanbul'a geldi ve Türkiye ekonomisi hakkında önemli analizlerde bulundu.
Dünyaca ünlü ekonomistin Türkiye analizi
21 Kasım 2014 / 05:30 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 10:15

'21. Yüzyılda Kapital' kitabıyla dünyada yankı uyandıran Ekonomi Profesörü Thomas Piketty, İstanbul'a geldi. Türkiye’nin büyümesini öven genç ekonomist "Türkiye geçen 12 yılda iyi iş çıkardı. Yabancı yatırımlar dikkat çekici" dedi.

TÜM dünyada ciddi ses getiren ve İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçe olarak yayımlanan '21. yüzyılda Kapital'in yazarı dünyaca ünlü Profesör Thomas Piketty, kitabının tanıtımı için İstanbul’a geldi. Piketty, yaptığı basın toplantısının yanı sıra Akşam’ın Türkiye ekonomisine yönelik sorularını da yanıtladı.

'Size yer veremedim' üzgünüm

Kitabının Türkçe çevirisinin kendisi için çok önemli olduğunu ifade eden Piketty, yeterli veriye sahip olmadığı için kitabında Türkiye'ye yer veremediği için üzgün olduğunu söyledi. Ancak Türkiye’nin 10-12 yıldır iyi işler başardığını belirten Piketty, “Bu bu yükseliş ve büyüme devam eder Türkiye’de. Yabancı yatırımlar dikkat çekici. Gelişmekte olan ülkeler seviyesine yaklaşıyor. Bunda küreselleşmenin de etkisi var” dedi. Büyümenin bir vakit sonra yavaşlayacağını belirten Piketty, “Gelir dağılımındaki eşitsizliği düzenlemek için sosyal hizmetlere ve eğitime yatırım yapılmalı” dedi. Ekonomilerin büyüme hızlarına ilişkin değerlendirme yapan Piketty, "Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler daha uzun süre yüzde 3-4 gibi bir hızla büyüyebilir" dedi.

Japonya kadar milyarderiniz var

Ünlü ekonomist, Türkiye'nin ekonomik büyüklük olarak Japonya'nın yüzde 20'si kadar olmasına karşın, milyarder sayısında Japonya ile yarıştığını ifade etti. Piketty, geleceğin, eğitim, vergi ve işgücü pazarı gibi alanlardaki kurumlara ve politikalara bağlı değişebileceğini vurgulayarak, “Türkiye gibi ülkelerde gelir ve servet dağılımıyla ilgili daha çok saydamlığa ihtiyaç var. Bu gibi ülkelerde farklı gelir ve servet gruplarının ekonomideki büyümeden nasıl istifade ettiğini bilmemiz gerekli ki eğitim, vergi vb. alanlardaki politikalarımızı ona göre ayarlayabilelim" diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin geleceğini nasıl gördüğünü sorduğumuz Piketty, “Türkiye diğer gelişmekte olan ülkeler gibi hızla gelişiyor. Türkiye yakın gelecekte zengin ülkeleri yakalayacak duruma gelecek. Bu da globalleşmenin olumlu etkilerinden biri” dedi. Uzun vadede herşeyi para politikalarından beklemenin doğru olmacağını belirten Piketty, “Avrupa ve Amerikadaki merkez bankalarından çok fazla talepte bulunuyorduk ancak krizden kurtulmak için daha fazla vergi düzenlemesi talep etmeli" değerlendirmesinde bulundu.  

Karl Marx yanılıyor

Konuyla ilgili önemli çalışmaları bulunan Karl Marx'ın eşitsizliğin sonsuza kadar artacağını öngördüğünü belirten ekonomist Piketty, "Marx yanılıyor. Bana göre eşitsizliği bir yöne veya diğerine itecek deterministik ekonomik yasalar yok. Farklı güçler bunu farklı yönlere itebilir. Bu, tamamen seçtiğimiz kurumlara ve uyguladığımız politikalara bağlı. Burada birden fazla gelecek var" görüşünü dile getirdi.  

Financial Times'la tartıştı

‘21’inci Yüzyılda Sermaye’ adlı 685 sayfalık kitap, Karl Marx’ın yazdığı Kapital’in ‘yeni versiyonu’ olarak sunuluyor. İlk kez bir iktisat kitabı bu kadar ilgi gördü. Financial Times editörünün Piketty‘nin veri hesaplarında ‘Excel’ hatası yaptığını açıklaması tartışmaları alevledirdi. Piketty ise bu hatanın ulaştığı sonucu asla değiştirmeyeceğini vurguladı.

Avrupa'da durum felaket

Avrupa Birliği ve Euro bölgesinin performasını değerlendiren Piketty, "Güçlü bir merkez bankamız var. Ama Avrupa ekonomisini sadece merkez bankasıyla yönetemezsiniz. Tek para birimi bütçe birliği ve mali birlik olmadıkça işlemeyen ve işlemeyecek bir sistem" diye konuştu. "Avrupa’da durum şu anda gerçek bir felaket" diyen ekonomist Piketty, Euro bölgesindeki ülkelerin 18 farklı kamu borcu, 18 farklı faiz oranı olduğu müddetçe bu ülkelerin bir arada kalma iradesi konusunda hep bir şüphe olacağını kaydetti.

 

AKŞAM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler