YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya ekonomisi normalleşemedi
Dünya ekonomisi normalleşemedi
18 Ağustos 2015 09:32
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel ekonominin zor dönemlerden geçtiğini ve hâlâ normalleşmenin olmadığını belirterek, birçok ülkede sürdürülebilir güçlü büyüme oranlarının yakalanamadığını, bu yüzden de büyümenin kalitesinin çok iyi olmadığını ifade

Babacan, G20 kapsamında düzenlenen Y20 (Youth 20) toplantısında konuşurken, toplantının ardından ekonomiye dair sorulara ise yanıt vermedi.

3 öncelik var

Global ekonomide bazı güçlüklerin olduğuna dikkat çeken Babacan, “Bazı gelişmiş ülkelere baktığımızda pek çok gelişmiş ülkenin hâlâ ızdırap çektiğini görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin gelecek 10 yılın ortalama büyüme hızlarının, geçmiş 10 yılla kıyaslandığında daha düşük büyüme oranları görülecektir. Gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranları daha yakınlaşacak” dedi.

Babacan, Türkiye’nin dönem başkanlığını yaptığı G20 ajandasında kapsayıcılık, uygulama ve yatırım olmak üzere üç önceliklerinin olduğunu belirtti. Kapsayıcılık başlığı kapsamında özellikle W20 (Women20) altında tartışılacağını belirten Babacan, kadının işgücüne katılımı ile ilgili hedef konulduğunu belirterek şunları söyledi:

“G-20 ülkeleri olarak kadın ve erkeklerin iş gücüne katılımı konusunda her ülkedeki katılım oranlarına bakılarak, 2025 yılına kadar kadın ve erkeklerin işgücüne katılım oranı arasındaki farkı yüzde 25 düşürme hedefi belirledik.”

Bir diğer başlık olan uygulama konusunun başarının sırrı olduğunu kaydeden Babacan, bir ülkenin başarısının güven ve kredibiliteden geçtiğini belirtti. Babacan, yatırım başlığının da ekonomi çok önemli olduğuna ve yatırımın sadece büyüklüğünün değil kalitesinin de önemli olduğuna dikkat çekti.
 
İnsana yatırım yapan kazanacak

Babacan, bir ülke için en önemli yatırım alanının insan kaynağı olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin son yıllarda kaydettiği önemli dönüşüm sürecinde de insan kaynağına yaptıkları yatırımın etkili olduğunu söyledi.

Türkiye’nin milli gelirinin 12 yıl içinde 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıktığına dikkati çeken Babacan, “Bunu insan kaynağımıza yatırım yaparak, verimliliği artırarak gerçekleştirdik. Öngörülebilir ekonomik ve politik ortam inşa ettik. Üniversitelerimizin sayısını artırdık. Okullarımızın fiziksel kapasitesini ikiye katladık. Derslik başına düşen öğrenci sayısını düşürdük. Öğretmen stratejisi ve sınıflarda teknoloji kullanımıyla eğitim sistemimizi geliştirdik” dedi.

Babacan, insan kaynağına yönelik iyi politikalar ortaya koyan  ülkelerin ekonomik görünümlerinin de daha iyi hale geleceğini sözlerine ekledi.

 

MİLLİYET
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler