YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya devlerine gaza gelme resti
Ankara Güney Kıbrıs'la birlikete gaz aramak isteyen 15 dünya devine rest çekti. Rumlarla işbirliği yaparsanız Türkiye'deki enerji projelerini unutun!
Dünya devlerine gaza gelme resti
19 Mayıs 2012 / 10:03 Güncelleme: 19 Mayıs 2012 / 10:07

Türkiye, Rum Yönetimi’nin Akdeniz’de gaz aramak için açtığı ihaleye teklif veren 15 şirketi ikaz etti. Bu şirketlere ‘İhaleden çekilin’ çağrısı yapan Dışişleri, ‘Gerginlik çıkarsa sorumluluk size ait’ uyarısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs tarafından düzenlenen ikinci petrol ve gaz arama ihalesine katılan 15 uluslararası şirkete ‘ihaleden çekilin’ resti çekti. Bakanlık’tan yapılan açıklamada Güney Kıbrıs ile işbirliği yapacak şirketlerin gelecekte Türkiye’deki enerji projelerine dahil edilmeyeceği açıklandı. Rum Yönetimi, Türkiye’nin itirazına rağmen Doğu Akdeniz’de tek yanlı ‘Münhasır Ekonomik Bölge’ ilan ettiği ‘Afrodit’ adlı bölgede gaz bulduğunu açıklamış, ardından da 12 parsele ayırdığı alan için ihale açmıştı.

Şirketler sorumlu olacak

Geçen hafta yapılan bir açıklamayla da bu bölgedeki, ikinci arama ihalesine toplam 15 teklif geldiği duyurulmuştu. Teklif veren şirketler arasında Malezya’dan Petronas, Fransa’dan Total, Rusya’dan Novatek, Güney Kore’den Kogas ve İtalya’dan ENI de bulunuyor. Yapılan bu ihalenin ardından Dışişleri dün bir açıklama yaparak ihaleye konu olan deniz alanlarının bir bölümünün Türkiye’nin Akdeniz’deki kıta sahanlığı alanı ile çakıştığını belirtti. Açıklamada “Türkiye bu alanlarda hiçbir faaliyete müsaade etmeyecektir. Sözde ihaleye konu olan deniz alanlarının adanın güneyindeki büyük bölümü ise KKTC’nin TPAO’ya verdiği ruhsat sahaları ile çakışmaktadır. Petrol şirketlerinin bu alanlarda ileride faaliyette bulunmaları, KKTC ve TPAO ile karşı karşıya gelmelerine ve arzu edilmeyen gerginliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Türkiye bu durumda anavatan ve garantör ülke sorumluluğu içinde, KKTC’ye her türlü desteği verecektir” denildi.

Açıklamada şöyle denildi: “KKTC gibi biz de ilgili ülkeler ve petrol şirketlerini sağduyulu hareket etmeye ve özellikle Kıbrıs meselesi bakımından ihtilaflı olan bu deniz alanlarında faaliyet göstermemeye ve bahse konu ihaleden çekilmeye davet ediyoruz. Bu uyarılarımıza rağmen söz konusu şirketlerin Kıbrıs Türkleri’nin haklarını yok sayarak Rum Yönetimi ile işbirliğine girmeleri bölgede gerginliğin ortaya çıkmasına sebebiyet verecek ve bunun sorumluluğu da söz konusu şirketlerde olacaktır.”

Nabucco rafa kalkmadı kısaldı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Nabucco Projesi’nin rafa kalktığını söylemenin doğru olmadığını belirtti. Bakan Yıldız, Financial Times Dergisi’nde yayımlanan röportajında, TANAP olarak bilinen hattın Azeri-Türk sınırı ile başlayıp daha sonra Avrupa pazarına götürecek olan diğer boru hatları ile birleştirilmesinin daha gerçekçi olduğunu da vurguladı. Nabucco için projenin bitmiş olduğunu söylemenin uygun olmadığını, fakat konsepti ve isminin değişeceğini açıklayan Yıldız “Proje belki de Batı Nabucco olarak daha kısa ve küçük bir boru hattı şeklinde, Azerbaycan’dan ziyade Bulgaristan-Türkiye sınırında başlayacak bir proje olarak hayat bulabilir” ifadesini kullandı. Bakan Yıldız, projenin adının her ne olursa olsun, böyle bir hattın hayata geçirilmesinin daha önemli olduğunu kaydetti.

AJANSLAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler