21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,466
 • BIST95.182
 • Dolar4,7368
 • Euro5,4693
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2597
 • İstanbul29 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya26 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa37 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya devleri Türkiye'yi seçti
GAP firması, üretimini Türkiye’ye kaydırmaya karar verdi
Dünya devleri Türkiye'yi seçti
05 Ocak 2011 / 08:11 Güncelleme: 05 Ocak 2011 / 08:13

ÇİN, Avrupalı ve ABD’li ünlü markalara artık eskisi gibi ucuz fiyat veremiyor. Çin’den 600 milyon dolarlık ürün alan ünlü GAP firması, üretimini Türkiye’ye kaydırmaya karar verdi ve Türk firmalara sipariş gönderdi. GAP’in yanısıra Adidas ve Nike gibi spor devleri de üretimlerinin büyük bölümünü Türkiye’ye kaydırıyor. Bu ikilinin Türkiye alımları 2011’de yüzde 25-30 artacak.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle, “2010 yılında tekstil ihracatımız 6.6 milyar dolardı. Bu yıl Çin’den bize kayacak ekstra siparişlerle 2.2 milyar dolar civarında artış olacak. 8.8 milyar dolar seviyelerini yakalayacağız” dedi. Gülle, pek çok firmanın 6 aylık üretim programını yaptığını belirtip en büyük sıkıntının mal diktirecek atölye bulamamak olduğunu söyledi.

Türkiye, ucuz fiyatlarıyla milyarlarca dolarlık tekstil ve konfeksiyon üretimini kaybetmesine neden olan Çin’e kaptırdığı siparişleri geri almaya başladı. Çin’de iç pazar tüketiminin artmasıyla maliyetlerin yüzde 30 civarında yükselmesi, pamuk fiyatlarındaki dalgalanmalar ve lojistik sıkıntısı biraraya gelince dünyanın en büyük alım grupları siparişlerini yeniden Türkiye’ye kaydırmaya başladı. Adidas, Nike gibi devler bu yıl Türkiye’den yüzde 25-30 daha fazla alım yapmaya hazırlanırken, 600 milyon doları bulan üretimini Çin’e yaptıran GAP de yeniden Türkiye’deki şirketlere iş vermeye başladı.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, sektör açısından bu yıl işlerin iyi gideceğini, ABD ve Avrupa’dan ciddi siparişler geldiğini söyledi. 6 aylık sipariş kotasını dolduran şirketler olduğuna dikkat çeken Gülle, şöyle devam etti:

2.2 milyar dolarlık artış

“Dev alım grupları Çin’de ciddi problemler yaşadılar. Çin fiyatlar arttı diye ürettiği malları vermedi, bitmiş mallara fiyat farkı istedi. Alım grupları bundan çok rahatsız oldu. Bir de pamuktaki fiyat dalgalanmalarının kalıcı olacağını anladılar. Dolayısıyla 2011 alımlarını ağırlıklı olarak Türkiye’den yapacaklar. Zaten Türk şirketlerini arayıp ‘Siparişleri artıracağız, hazırlıklı olun’ bilgisini veriyorlar. Adidas, Nike gibi devler alımlarını arttıracağını bildirdi. Türkiye’den 500-600 milyon dolarlık mal alan, son dönemde Çin’i tercih eden GAP yeniden Türkiye’ye döndü. Türk kumaşçılarla ciddi bağlantılar yaptı. Dolayısıyla ibre yeniden Türkiye’ye döndü.”

Mal diktirecek atölye yok

Siparişlerin yeniden Türkiye’ye kaymasının ihracatta da yüzde 30’a yakın artış sağlayacağını kaydeden İsmail Gülle, “2010 ihracatımız 6.6 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu yıl 2.2 milyar dolar civarında bir artış olacak ve 8.8 milyar dolar seviyelerini yakalayacağız” diye konuştu.

Şu anda sektördeki en büyük sıkıntının mal diktirecek atölye bulamamak olduğuna da değinen İsmail Gülle, nitelikli eleman sıkıntısının da ciddi boyutta olduğunu vurguladı. Gülle, “Üretim yapılan her yerde yoğunluk var. Örneğin geçen hafta Sivas’taydık. OSB’yi gezdik. Oradaki fabrikalar 5-6 aylık programını yapmış. Sektör genelinde baktığımızda mal diktirecek atölye yok. Bir de kriz döneminde binlerce kişi işsiz kalıp sektörden kopunca eleman bulmakta sıkıntı çekiliyor” değerlendirmesini yaptı.

İtalyan ve Fransız şirketler geri döndü

İSTANBUL Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, özellikle fiyat dalgalanmaları yüzünden dev şirketlerin Çin’de sipariş iptallerine gittiğini söyledi. Büyük şirketlerin Türkiye’ye döndüğünü kaydeden Tanrıverdi, “Türkiye ile Çin arasında maliyetlerden kaynaklanan makas daraldı. Ayrıca bizde daha hızlı ve daha parça parça üretim yapılabiliyor. Birçok perakende devi Türkiye’ye yöneldi. Özellikle İtalyan ve Fransız perakende grupları siparişlerini Türkiye’ye veriyor. Şu anda sıkıntı sipariş almakta değil siparişleri yapacak atölye bulmakta yaşanıyor. 2008 krizinde sektörde 6 bin işyeri kapandı ve bunların çoğu küçük atölyelerdi. İstihdamda geri dönüş oldu ama açılan yeni işyeri sayısı sadece 1.000 civarında. İşler böyle iyi giderse yeniden atölyeler açılacaktır.”

Çin’le fiyat farkı kapandı

Çin’de üretimin yüzde 40’ı iç pazar tarafından tüketilmeye başlayınca ürün maliyetleri yüzde 30’a yakın arttı, cazibesini de Türkiye’ye kaptırdı. Ucuz üretim maliyetiyle övünen Çin’in karşısında Türkiye’deki fiyatlar kafa kafaya gelince hazır giyim devleri de birer birer rotasını Türkiye’deki işletmelere çevirdi. Geçtiğimiz hafta VATAN’a konuşan Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, Çin’de maliyetlerin yüzde 20 ile 30 arasında arttığına ve lojistik ile gümrük de katıldığında Türkiye’nin farkı kapattığına dikkat çekerek, “Kur dezavantajına rağmen 2011’de konfeksiyon ihracatında Türkiye yine öne çıkacak. Moda perakendesinin tedariğinde Türkiye gözde olacak” diye konuştu.

Elimiz güçlendi

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi de Çin’deki refah artışına bağlı olarak fiyatların arttığını, Türkiye’nin işçilik maliyetinden çok hammadde fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle avantaj yakaladığını ve aradaki farkı kapatır duruma geldiğine dikkat çekti. Hammadde fiyatındaki artış nedeniyle ürünün maliyetindeki payının arttığını hatırlatan Tanrıverdi, “Bu da bizim elimizi güçlendirdi” değerlendirmesini yaptı. (Vatan)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler