YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Bankası'ndan Flaş Türkiye değerlendirmesi
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye'de son 10 yılda yoksul nüfusun azaldığını belirtti. Raiser ayrıca Dünya Bankasının Türkiye ofisine gelen pek çok ülkenin Türkiye'nin dönüşümünü sorduklarını söyledi.
Dünya Bankası'ndan Flaş Türkiye değerlendirmesi
11 Mart 2015 / 02:23 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 02:26

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye'de son 10 yılda yoksul nüfusun azaldığını belirtti.

Raiser, Gaziantep Sanayi Odası'nda (GSO) düzenlenen Dünya Bankası Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de uygulanan dönüşüm projelerinin birçok ülkeye örnek olduğunu belirtti.

Herkes Türkiye'yi soruyor

Dünya Bankası Türkiye Ofisi'ne gelen pek çok ülkenin "Türkiye ne yaptı da bu dönüşümü gerçekleştirdi. Biz Türkiye'nin yaptığı neleri yaparsak benzer bir değişimi dönüşümü gerçekleştiririz" diye sorduğunu dile getiren Raiser, Türkiye'nin 2023 yılı için son derece iddialı hedefler ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye'nin ekonomik dönüşümü sağlamasında, dış ticaretin ve kadınların sisteme entegrasyonunun önemli olduğunu vurgulayan Raiser, bu konudaki zorlukların üstesinden gelebilmek için gerekli kurumları tesis etmesi gerektiğini ifade etti. Yüksek gelir ekonomisine ulaşabilmek için bazı ortak paydaların sağlanması gerektiğine işaret eden Raiser, "Orta gelir tuzağından çıkıp yüksek gelir ekonomisini yakalayabilmek için kurulması gereken kurumlar, hukukun üstünlüğü ilkesinin tesisi, yüksek kalitede düzenleyici kurumların olması, kamu finansman yönetiminin tam ve düzgün şekilde tesis edip işler hale gelmesidir" dedi.

Yoksulluk azaldı orta sınıf büyüdü

İstatistiki veriler ve tablolar eşliğinde yaptığı sunumda Türkiye'de kişi başına milli geliri, Avrupa Birliği ve ABD ortalamasıyla karşılaştıran Raiser, 1960'lardan 1990'ların ortasına kadar bakıldığında ülkenin çok fazla gelişme kaydetmediğini, 2001'den sonra bunun değişmeye başladığını ve AB ile ABD ortalamasıyla yakınsama içine girdiğini dile getirdi.

 

AA

07:01
 // mustafa
bankalar Türkleri hazırlıksız yakaladı. ekonomi gidiyor diye kredi vadeleri uzadı,faizler düştü, bunu fırsat bilen bankacılar hiç alışık olmadığımız hatta akla ve hayale gelmeyen yöntemler ve cambazlıkla, sanki mal sahibi olmanın tek yolu bankaymış gibi göstererek milletin gözünü bağladılar. zaten krizler ilkesi olunca millet başını sokacak bir ev almak için uğraştı. sonra da çocuklarına yapmaya çalıştı. hop tüm para kredilerde kilitlendi....
11 Mart 2015 07:01
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler