YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Bankası'ndan büyük övgü
Dünya Bankası'ndan büyük övgü
21 Temmuz 2011 08:22
Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Türkiye'nin başarısına ilgi gösterildiğine dikkat çekerek, uluslararası kuruluşların Türkiye'yi model alması gerektiğini vurguladı.
Dev ekonomiler borç kriziyle boğuşurken Ankara'ya gelen Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, 2002'den bu yana önemli yapısal reformları hayata geçiren Türkiye'nin ekonomideki başarısını uluslararası kuruluşların model alması gerektiğini söyledi. Zoellick, Türkiye'de son derece hızlı bir toparlanma süreci görüldüğünü vurguladı.

Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick, küresel kriz döneminde aldığı tedbirlerin ardından hızlı bir toparlanma sürecine giren Türkiye'nin başarısına ilgi gösterildiğini söyledi. ABD ve Avrupa'daki ciddi sorunların küresel toparlanmayı zorlaştırdığına dikkat çeken Zoellick, Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunun altını çizerken "AB'de büyüme yavaşladı, bu Türkiye için ihracat ve doğrudan yatırımların azalması sonucunu ortaya çıkarabilir. Ancak Türkiye'deki ekonomi programı güçlü." değerlendirmesinde bulundu. Zoellick, Türkiye'nin 2002'den bu yana önemli yapısal reformları hayata geçirdiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüşmesi sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Zoellick, Türkiye'nin son dönemde kendi özgün tedbirleriyle başarı yakalamasına işaret ederek, "Uluslararası kuruluşların Türkiye örneğinden çıkarması gereken dersler olduğunu düşünüyor musunuz?'' sorusuna "Evet, Türkiye bir örnek olabilir'' karşılığını verdi. Dünya Bankası Başkanı, IMF'nin Türkiye'ye ilişkin raporundaki büyüme tahminlerin üzerine "Kimsenin Türkiye için 2012'de sadece yüzde 2,5'luk büyüme tahmininde bulunacağını zannetmiyorum." değerlendirmesini yaptı. Türkiye'de ve diğer bazı önemli yükselen piyasalarda son derece hızlı bir toparlanma süreci görüldüğünü vurgulayan Zoellick, Avrupa, ABD ve Japonya gibi ülkelerde özellikle devlet borcu ve işsizlik konularında ciddi sorunların devam ettiğini kaydetti.

BABACAN: KÖTÜ senaryoya hazır olalım

Türkiye'nin krizden çıkışta dünyada parmakla gösterilen bir ülke haline geldiğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Babacan ise IMF tahminlerinde 2011 için yüzde 8,7, 2012 için de yüzde 2,5'luk bir büyümenin öngörüldüğünün hatırlatılması üzerine şunları aktardı: "Ben tahminlerde herhangi bir küçülme gördüğümü hatırlamıyorum, büyüme hızı devam ediyor. Yalnız bu yıl çok hızlı bir büyüme, gelecek sene de daha makul daha düşük bir büyüme gibi bir tahminde bulunmuşlar. O çalışmalar, bizim ekibimizle beraberce çalışılmış, beraberce oluşturulmuş bir çalışma değil. IMF heyeti eylülde tekrar Türkiye'ye gelecek. Eminim ki bu projeksiyonlar beraberce gözden geçirilecektir, tahminler aynı zemine, mümkün olduğunca en yakın zemine çekilecektir. Bizim kendi tahminlerimiz biraz daha farklı o tahminlerden." diye konuştu. Olumsuz gelişmelere hazır olunması gerektiğine dikkat çeken Babacan, "Umuyoruz ki Avrupa'da doğru kararlar alınır. Umuyoruz ABD'deki borçlanma limitiyle ilgili siyasi sorun aşılır. Bunlar çözülürse sorun yok. Problemler olduğu takdirde, sorunlar çözülmediği takdirde olumsuz senaryolara da hazır olmamız gerekir." dedi. Orta Vadeli Plan (OVP) hazırlanırken dünyadaki ve Avrupa'daki konjonktürün de dikkate alınacağını kaydeden Babacan, Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için ustalık döneminde önemli reformların hayat, geçirileceğini söyledi.

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler