YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dönerciye, boyacıya vizesiz İngiltere
İngiltere’nin 500 bin sterlin yatırım şartıyla verdiği vizesiz oturma ve çalışma izni için rakam limiti kalktı.
Dönerciye, boyacıya vizesiz İngiltere
12 Eylül 2009 / 08:53 Güncelleme: 12 Eylül 2009 / 09:00

İngiltere’nin 500 bin sterlin yatırım şartıyla verdiği vizesiz oturma ve çalışma izni için rakam limiti kalktı. Simitçi, dönerci ya da ayakkabı boyacısı bile olsa Türk işadamları İngiliz Konsolosluğu’na başvurarak sınırsız oturma iznini alabilecek

Türk vatandaşlarının AB ülkelerinde yatırım ve ticaret amacıyla serbest dolaşımını kısıtlayan ve 1963 Ankara Anlaşması’nın Türk vatandaşlarına sağladığı hakları uygulamayan İngiltere geri adım attı. Mahkeme yoluyla oturum ve iş yeri açma belgesi alan 8 kişilik ilk kafile İngiltere’ye gitti. İngiltere makamlarınca ilkede kabul edilen haklar 3 Eylül 2009 itibariyle ‘resmen’ ilan edildi. Buna göre işadamları İngiliz Konsolosluğu’na müracaat edip yatırım veya iş için İngiltere’de oturum hakkı alabilecek. Sermaye şartının da son bulmasıyla simitçi ve ayakkabı boyacısı da milyon dolarlık işdamıyla aynı statüye yükseldi. İngiltere, Türk işadamlarına 500 bin paund tutarında yatırım yapma şartı koyuyordu. 3 Eylül itibariyle Ankara Anlaşması’nın hükümlerinin getirileceğinin resmi olarak internet sitesinde ilan edilmesinin ardından başvurularda ciddi artış oldu. Kuddus Avukatlık Bürosu yetkilileri sadece bir haftada 20’nin üzerinde talep aldıklarını belirtti. Bu talepler içinde bakkal, berber, terzi, kebapçı, simit fırını, bilgisayar teknik servisi ve tekstil mağazası gibi iş kolları dikkat çekiyor. Kuddus Avukatlık Bürosu Yetkilisi Hakan Camuz, şunları söyledi: “7 yıldır vermiş olduğumuz mücadele sonucu İngiltere Ankara Anlaşması’ndan doğan hakları geçtiğimiz aylarda ilke olarak geçen hafta da resmi olarak Türkiye’ye iade edeceğini açıkladı. İşadamları sermaye sınırı olmaksızın İngiltere’ye gidip yatırım yapabilir veya mal hizmet satın alabilir. Bu Türk vatandaşının önünü açan bir zafer” dedi.

KARAR EMSAL TEŞKİL EDECEK

Camuz, düzenlemenin diğer AB ülkelerinde de emsal teşkil edeceğine dikkat çekerek, “Almanya Hükümeti, Rus, Amerikan, Japon vatandaşlarına yatırımcı olarak Almanya’ya gelmek için en az 1 milyon dolar getirmesi lazım şartı koyabilir. Ama Türkiye’ye böyle bir şart getiremez” diye konuştu.

İlk adım TIR şoföründen gelmişti

Vizesiz Avrupa, TIR şoförü Mehmet Soysal’ın, Berlin Eyalet Mahkemesi’nde açtığı ‘vizesiz Avrupa’ davasını geçen şubatta kazanmasıyla gündeme geldi. Mahkeme, Avrupa Adalet Divanı’nın ‘İş için Avrupa’ya gidecek Türkler’den vize istenemez’ görüşü üzerine Soysal lehine karar almıştı. Karar 1973 tarihli Katma Protokole dayandırıldı. Divan, bu metnin ‘Türkiye’de yerleşik bir şirket hesabına çalışıp bu şirket için AB üyesi bir devletin topraklarında hizmet vermek isteyen TC vatandaşlarına vize öngörmediği’ne hükmetti. Ancak karar, tüm Türk işçiler için ‘emsal’ niteliği taşımıyor. Tüm Türk işçilerini kapsayacak bir kararın Avrupa Konseyi’nden çıkması gerekiyor.

Star

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler