YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doların ateşi sönecek mi? Yıl sonunda dolar ne kadar olacak?
Doların ateşi sönecek mi? Yıl sonunda dolar ne kadar olacak?
07 Aralık 2015 12:05
Destek Menkul Değerler uzmanları doların yılı 2.90-2.95 seviyelerinden kapatabileceğini belirtiyor.

Jeopolitik risklerin fiyata etki edeceğini kaydeden uzmanlar, Merkez Bankası'nın tavrının da tavanda etkili olacağı görüşünde.

İşte Destek Menkul Değerler uzmanlarının yıl sonu beklentileri...

Murat Tufan - Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü:

"ABD'de Kasım ayında Tarım Dışı İstihdam Datası 211 bin kişi oldu ve beklentilerin üzerinde geldi. Bir önceki ay açıklanan aynı data ise 298 bine yukarı yönlü revize edildi. Ancak genel olarak verilerin piyasalarda yarattığı ilk sinyallere baktığımız zaman piyasa beklentisine paralel gelmesi Dolar endeksinde çok sert bir yükselişe neden olmadı.

Aralık ayı içerisinde yapılacak kritik FED toplantısında olası bir faiz hamlesi gelmesi olasılığının beklenmeye devam etmesi ve ayrıca Türkiye ile Rusya arasında yaşanan jeopolitik kriz seçim sonrası yaşanan bahar havasının sona ermesine neden oldu. Yurt içi varlıklara satış baskısı yaratacak çok fazla iç ve dış faktör bizleri bekliyor diyebilirim.

Rusya'nın 6 maddelik bir yaptırımlar listesi hazırlaması ve yılbaşından itibaren uygulamaya koyacak olması ve bu tedbirlerin Türkiye tarafında nasıl yanıt bulacağı önümüzdeki dönemde cevap arayacağımız konuların başında yer alacak.

TL açısından en pozitif tablo Rusya krizinde diplomatik sürecin hızlanması ve taraflar arasında ılımlı açıklamaların gelmesinin yanında FED'in 16 -17 aralık tarihinde yapacağı toplantıda faiz artışı yapmaması ya da piyasaların beklediği oranın aşağısında yapması olacaktır.

Böyle bir senaryoda Dolar/TL yılı 2.80-2.82 bandında kapatabilir. Ancak tersi senaryoda 2.95 üzerinde yıl kapanışı gerçekleşebilir. 2.95 seviyesi ve üzerinde fiyatlamaların olup olmayacağının sorusunun yanıtı için Türkiye- Rusya krizinin boyutunun nerelere ulaşacağı ve FED'in olası faiz hamlesinin miktarının ne olacağına bakacağız.

Şunu da unutmamak gerekir; geçtiğimiz dönemde Merkez Bankası'nın aldığı kararlar siyasi arenada sert eleştirilere maruz kalmıştı. FED'in olası faiz artışını yapması durumunda Merkez Bankası'nın yapacağı hamleler Ankara'nın tepkisine neden olabilir."

Emre Özgüven - Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı:

"ABD'de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gelirken, işsizlik rakamı 7 yılın en düşük seviyesinde kalmaya devam etti. Ücretler ise beklentiler dahilinde gelse de bir önceki aya kıyasla azalış olması, kur tarafındaki yükselişleri sınırlı bıraktı.

Hafta boyunca iç piyasada kritik veriler takip edilirken, Rusya ile yaşanan krizin TL varlıkları istim üstünde tutması, buna ek olarak önemli ABD verilerinin beklentileri karşılaması ile 16 Aralık'taki toplantıda faiz artırımı için FED'in elini güçlendirirken, Dolar'daki kazançların da desteklendiğini gördük.

Özellikle hafta kapanış fiyatını yakından takip edeceğimiz kur tarafında akşam saatlerinde açıklanacak Moody's değerlendirmesinde, not ve görünümde değişiklik beklenmediğini de belirtmek gerekiyor.

Teknik olarak 2.88 - 2.89 destek bölgesi üzerinde kapanışlar gerçekleşmesinin önümüzdeki dönemde görülebilecek olası yükselişleri tetikleyebileceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda yukarıda 2.9350 - 2.95 aralığı hedef haline gelebilir."

 

CNN TÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler