YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolardaki krizin arkasında o ülke var!
Doları 2.27 TL ile 8 ayın zirvesine taşıyan operasyonun arkasından Londra çıktı. En çok döviz alan iki bankanın Citibank ve Royal Bank olduğu söyleniyor
Dolardaki krizin arkasında o ülke var!
27 Eylül 2014 / 14:10 Güncelleme: 27 Eylül 2014 / 14:16

Türkiye'de siyasi kriz çıkaramayan lobi, ekonomide kaos görüntüsü oluşturmak için tetiğe bastı. Başrolünü Londra kaynaklı grubun çektiği lobi, dün doları 2.27 TL ile 8 ayın zirvesine çıkardı.

Doları yükselterek Merkez Bankası'na 'faiz' baskısı yapmaya çalışan yabancı bankaların Türkiye'nin yakından tanıdığı Citibank ile Royal Bank of Scotland olduğu ortaya çıktı. 

Krizleri iyi bilir

Sınırdaki gelişmeler ve ABD'de faiz artırımlarının erken başlayacağı dedikodularını da arkasına alan Citibank ile Royal Bank'ın yüklü miktarda döviz aldığı belirtiliyor.

Bankacılar, yerli alımının çok fazla olmadığını söylüyor. Citibank'ın adı 2001 krizinde en çok dolar çeken bankalar arasında geçmişti. Banka, Gezi olayları sırasında borsadaki takas operasyonuyla gündeme gelmişti. 

Merkez devreye girdi

Dolarda dün sabah saatlerindeki yükseliş üzerine Merkez Bankası piyasaya "buradayım" mesajı vermek için önce döviz satım ihalelerindeki miktarı artırdı ardından da bankalara verdiği likiditeyi kıstı.

Döviz satım ihalelerinde alt limitin 10 milyondan 40 milyon dolara çıkarılacağının açıklamasıyla dolar 2.26 TL'nin altını gördü. Döviz satım ihalesine 81 milyon dolar teklif geldi. 

Parayı kıstı

Dolardaki artışın devam etmesi üzerine bu kez Merkez, spekülatif ataktan şüphelenerek bankalara verdiği parayı (likidite) kıstı, faizini de artırdı.

Likidite sıkılaştırmaları sonrası piyasa yapıcı bankalar Merkez Bankası'ndan mayıstan beri ilk kez gecelik vadede repo imkânı kullandı. Bankanın piyasaya ihtiyacının 5 milyar TL altında likidite sağlaması da gecelik piyasada faizlerin çift haneye yükselmesine neden oldu. 

Örtülü faiz artırımı

Dün haftalık vadede 25 milyar TL repo dönüşü bulunan Merkez Bankası 10 Ekim vadeli iki haftalık 20 milyar lira tutarında ihale açtı. Merkez Bankası'nın "örtülü faiz artışı" olarak da nitelendirilen likidite sıkılaştırma adımlarıyla, piyasayı ihtiyacın yaklaşık 5 milyar TL altında fonlamasının ardından önceki gün yüzde 9.07 seviyesinde olan gecelik faizler çift haneye çıktı. Piyasa yapıcı bankalar Merkez Bankası'ndan gecelik vadede yüzde 10.75 faizle 1.9 milyar TL borçlandı.

Perşembe günü gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen Merkez Bankası, dün ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıda son 4 aydır söylediklerini tekrarladı. Sunumda, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun süreceği belirtildi.

 

SABAH

14:39
 // EKONOMİK HARP
Bunun adı savaştır. Savaşlar eskisi gibi öncü birlik göndermeyle olmuyor. Bu operasyon, bir savaş takdiğidir. Ekonomisi zayıf taraf, kaybetmeye mahkumdur. Umarım bu takdik ve hileleri MB sı bertaraf edip, lehe çevirir. Aslında en güzel takdik, ithalatı keserek yapmaktır. Lüx tüketim malları boykot edilebilir. Spekülatörler de, bu ithalatçılara çalışıyor zaten....
27 Eylül 2014 14:39
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler