YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolardaki düşüş devam edecek mi?
Dolardaki düşüş devam edecek mi?
19 Ekim 2015 15:12
Aylar süren yükselişin ardından, son dönemlerde düşüşe geçen dolarda durum ne olacak? Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi?

Doların geleceği hakkında merak edilen soruları Kanalahaber.com yazarlarından ekonomi uzmanı Nevzat Erdağ cevapladı. İşte doların gidişatı ve muhtemel senaryolar,

Dolar Düşüyor mu? Düşmeye Devam Eder mi?

Son zamanlarda sürekli değişen dolar öngörüleri Dünyadaki siyasi ve ekonomik değişimlerinde etkisi ile yine değişen öngörüler oluşturmaya başladı. Geçen hafta Amerika merkez bankası FED ’in faiz artışına yönelik beklentilerinin Mart 2016’ya kalacağını işaret eden açıklamaları ile Ortadoğu da değişen şartlar ve göçmen siyasetinin etkisi ile dışarıdan gelen olumlu rüzgâr TL’ye destek verdi. Dolar birkaç günde yüzde 3 değer kaybederken, seçimler sonrası için 2.60-2,70’ler konuşulmaya başlandı 

Dolar zirveyi gördüğü 3.07 TL’den bu yana yüzde 6,4 değer kaybetmiş oldu. Peki, önümüzdeki günlerde seyri nasıl olacak?

Doların yönüne etki eden iki unsur olduğunu biliyoruz. Bunlardan biri İçsel nedenler diğeri ise dışsal nedenlerdir. Son dönemde Türkiye içinde, terör ve seçim arifesindeki söylevler dolayısı ile olumsuz gelişmelerin olduğu göz önüne alınsa bile seçim sonrası ağırlıklı senaryonun hükümetin oluşması yönünde beklenmesi, Türkiye’nin hem dünyadan hem içsel sebeplerden pozitif etkilenmesini sağlıyor. Fakat bana göre dolardaki şu günlerdeki düşüşün ana kaynağı yurtdışı gelişmeler yani dışsal nedenlerdir. Seçimler sonrası içsel nedenler de devreye girecek ve dolardaki düşüş devam edecek. Konuştuğum birçok bankacı ve finans uzmanı Piyasada seçim sonrasında bir hükümetin kurulacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Buda Türk Lirası’ndaki değer kazancının devam edeceği, hatta kurun 2.70 TL’ye kadar gerileyebileceğini düşünmemizi sağlıyor.

Şimdi Doların Düşüşündeki etkili olan Dışsal Nedenlere bakacak olursak

-    ABD’nin faiz kararının ne zaman gerçekleşeceği yönündeki tahmin Aralığının 2015 ile 2016 sonu arasında uzun zamana yayılması FED ‘in faiz artırmakta zorlanacağı algısı küresel mali piyasaları olumlu etkiliyor. Küresel mali piyasalarda yaşanan bu iyimser havadan Türk mali piyasaları da payını alıyor. 

-     Son günlerde Çin’de ithalatın yüzde 17 gibi çok belirgin bir rakamla düştüğünü, buna karşın ihracatın da yüzde 1 civarında gerilediğini gördük. Bu gelişmeler emtia fiyatlarını genel olarak baskı altına aldı. Bununla beraber Avrupa’dan zaten düşük açıklanacağı beklenen enflasyon verilerine Almanya’dan beklentilerin oldukça altında açıklanan ve hatta düştüğü görülen fabrika siparişleri verisi Euro/dolar paritesinin düşeceği beklentisi piyasayı etkiledi.  Diğer yandan Fed yetkilileri faiz artırımlarının hemen olmayabileceğine dair söylemleri Dolar’ın yükselişini değil düşüşüne neden oldu.

-    Küresel kriz sonrası gelişmiş ülke piyasalarında devam eden kırılganlıklar ve küresel ekonomideki belirsizlikler sonucu, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere doğru sermaye yönelmeleri oluyor. Bu sermaye yönelmeleri sayesinde Artan risk iştahı ile TL'ye ilginin devam etmesi ile TL varlıklar değerlendi. Bu Dolar/TL' arasındaki pozitif havanın devam etmesi halinde kısa vadede dolardaki düşüş devam edecek gibi görünüyor 

-    İspanya'daki seçimler sonrası Türkiye'de de sürpriz olur mu endişesi oldu. Yabancıları koalisyon düşüncesi ürküttü. Dolarda önemli olan yurtdışı, algılar burada çok hassas. Ekonomik verilere bakınca Fed ‘in hızlı adım atacağı noktasında değiliz. Fed faiz artırımını en erken Eylül'de yapabilir.

Görülüyor buda TL'de yaşanan rahatlamanın biraz daha devam edebileceği anlamına gelir
Türkiye’de dövizi etkileyen asıl faktörlerin şu ana kadar asıl dış faktörler olduğunu vurguladım. Bizdeki hareket pek çok gelişmekte olan ülkede oluyor. Real TL'den daha fazla kaybetti. Fakat bundan sonra dış faktörlerden daha önemli Bizim kendi iç sebeplerimiz önemli olacak. Bir ülkede Siyasi belirsizlik olunca o ülkede nasıl bir ekonomi politikası uygulanacağıyla ilgili şüpheler çoğalıyor. Ekonomik büyüme, istikrarın olduğu yerde olur. Siyasi istikrara sahip ekonomilerin, istikrarsız ekonomilere göre daha hızlı büyüme gösterdiklerini ayrıntılı bir şekilde bu köşede daha önce yazdığım “Ekonomik Büyüme Siyasi İstikrarın Olduğu Yerde Olur” makalemde belirtmiştim.

Seçimlerden sonra kurulacak güçlü bir hükümet ekonomik program ortaya koyduğunda iç belirsizliklerimiz ortadan kalkar. Gelişmekte olan ülkeler arasında daha az etkilenen ülkeler arasına gireriz. Yine dalgalar gelir ama bunu çok daha hafif atlatırız. Seçim çok önemli, seçim sonrası kurulacak hükümetin uygulayacağı politika çok önemli olacak. Meselenin asıl önemli olan kısmı, seçim sonrasında “tarihin tekerrür edip, etmeyeceği”? Zira seçim sonrasında seçim sonuçlarının yaratabileceği “belirsizlik ortamı” katılımcıların bir süre kenarda bekleme stratejilerini tetikleyebilir. Buda düşmekte olan doları daha önceki öngörülerimde belirttiğim gibi 3,20-3,50 seviyelerine çıkartabilir.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler