YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolardaki artış akaryakıt fiyatlarını da etkileyec
Dolardaki artış akaryakıt fiyatlarını da etkileyec
Dolardaki artış akaryakıt fiyatlarını da etkileyec
11 Mart 2008 / 21:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Uluslararası borsalarda petrol fiyatları arka arkaya rekor kırarken, içeride de yeni bir benzin zammının yolu gözüktü. Hem petrolün hem de doların değer kazandığı bir ortamda canı yanacak olanlar yine tüketiciler olacak. Türkiye'de akaryakıt fiyatları 3 yıldır yurtdışındaki petrol fiyatlarına göre belirleniyor. TÜPRAŞ'ın uluslararası borsalardan petrolü alış fiyatına göre içeride de fiyatlar belirleniyor. Dolayısıyla yurtdışındaki yükselişler içeride de kendisini gösteriyor.


Türkiye'de son yıllarda benzin fiyatları artmasına karşın, bu artış dışarıda petrol fiyatlarındaki yükseliş kadar olmadı. Bunun en önemli ndedeni ise düşük seyreden dolar kuru... Ancak doların son bir haftadaki hareketi de dikkate alındığında yeni bir akaryakıt zammı kaçınılmaz gibi görünüyor.


Akaryakıt fiyatlarına en son 21 Şubat'ta zam yapılmış ve kurşunsuz benzinin litre fiyatı ortalama 3.15 YTL'ye yükselmişti. O tarihte petrolün varil fiyatı 101.2 dolar, dolar kuru ise 1.2050 seviyesindeydi. Ancak bugüne gelindiğinde petrol 109 dolara dayandı, dolar kuru ise 1.25 YTL sınırını zorluyor.


Bu rakamlardaki yükseliş, yakın bir zamanda benzine zam gelme olasılığının çok yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler