YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolarda hacimsiz yükseliş: 3.07 TL
Dolarda hacimsiz yükseliş: 3.07 TL
25 Eylül 2015 21:35
Yurtiçi piyasalar tatildeyken, dolar Kurban Bayramı'nın ilk gününde 3.07 TL’ye yükseldi. Uzmanlar, “Bu yükselişi izah edecek bir durum yok. Dolar, hacimsiz ve sığ işlemlerle yükselişe sahne oluyor” görüşündeler.

Yurtiçinde piyasaların kapalı olduğu Kurban Bayramı’nın ilk gününde dolardan yeni bir rekor haberi geldi. Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın faiz artışı konusunda mesajlar içermesi olası konuşması öncesinde diğer büyük para birimleri karşısında 6.5 haftanın zirvesini zorlarken, yurtiçinde ise piyasaların kapalı olduğu günde dolar/TL rekor kırdı.  Uluslararası piyasalarda dolar 3.07 TL’ye yükselerek yeni bir tarihi rekor kırdı. 

YÜKSELİŞİN İZAHI YOK

Uzmanlar, “Küresel piyasalarda bu yükselişi izah edecek bir durum yok. Yurtiçi piyasa tatilde. Dolar, hacimsiz ve sığ işlemlerle bir yükselişe sahne oluyor” görüşündeler.  ALB Forex Analisti Rıdvan Baştürk, dolardaki sert hareketler içeride piyasanın kapalı olması nedeniyle işlem hacminin düşük olmasından kaynaklanıyor. Ancak sadece Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmediğinin altını çizmekte fayda var. Güney Afrika Randı, Rus Rublesi, Meksika Pezosu gibi paralar da dolar karşısında değer kayıpları yaşıyor” dedi. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler