YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar yeniden yükselişe geçti
Dolar yeniden yükselişe geçti
16 Mayıs 2014 14:52
Küresel piyasalardaki sert satış baskısının yarattığı riskten kaçışla birlikte dolar/TL bir haftanın en yükseği olan 2.10 seviyesini geçti, bankacılar küresel piyasaların haftaya yapılacak TCMB faiz kararına kadar yön belirleyici olmayı sürdüreceğini söyl

Başta piyasa değeri küçük şirketlerde yaşanan değer kaybı olmak üzere ABD'de dün Dow ve S&P 500'de bir aydan uzun sürenin en büyük düşüşü gerçekleşti. 

Son iki haftadır dolar karşısında neredeyse her gün değer kazanan TL, dün kâr realizasyonu ve Merkez Bankası'nın (TCMB) 22 Mayıs'ta yapacağı PPK toplantısından bir faiz indirimi gelebilir beklentisi ile diğer gelişmekte olan para birimlerinden dün negatif ayrıştı.

İki haftada yüzde 3 değerlendi 

TCMB'nin sıkı duruşunu koruyacağına dönük açıklamaları, Ukrayna endişelerinin azalması ve gelişmekte olan piyasalara girişlerle TL dolar karşısında son iki haftada neredeyse yüzde 3 değer kazandı. Bu hafta 18 Aralık'tan bu yana en düşük seviye olan 2.0617'yi test eden dün akşam TSİ 18.00'de 2.0920 civarında olan dolar/TL, gece en yüksek 2.1040 seviyesini geçti. 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Küresel riskten kaçıştan en çok etkilenen para birimlerinin başında TL geldi. Burada iki önemli unsurun etkili olduğunu düşünüyoruz. Birincisi TL son dönemde ciddi bir pozitif ayrışma yaşamıştı. Bunun geri dönüşünün olması zaten bekleniyordu" dedi ve ekledi: "İkinci önemli neden ise yaklaşan TCMB faiz kararı.

Her ne kadar bu ay politika faizinde bir indirim genel beklenti olmasa da yine de böyle bir ihtimal var. Yani TL'nin cazibesindeki en önemli etken olan faizinin azalma ihtimali düşük olsa da var. Yatırımcılar son bir kaç iş gününde bu beklentiyi fiyatlara yansıtıyorlar. Şu anda 25 baz puanlık bir politika faizi indiriminin fiyatlamalarda büyük ölçüde yer aldığını düşünüyoruz."

Faizde değişiklik beklenmiyor 

TCMB'nin Mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini sabit tutması beklenirken, TCMB'nin bundan sonraki adımının faizlerde ölçülü ve kademeli indirim olabileceğini açıklaması ardından sınırlı da olsa indirim beklentiler arasına girdi. 

Nisan ayındaki ankete katılan hiçbir katılımcı politika faizinde indirim beklemezken Reuters'ın 13 katılımcı ile gerçekleştirdiği Mayıs anketinde iki kurumunun bir hafta vadeli fonlama oranında 25-50 baz puanlık indirim beklentisi tahminler arasına girmiş oldu. Ankete katılan 11 kurum ise Mayıs ayının politika faizinde bir indirim için erken olduğunu öngörüyor. 

Öte yandan Tahvil-bono piyasasında geçen hafta 24 Şubat 2016 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi Aralık ortasından bu yana en düşük olan yüzde 8.95'e kadar gerilemiş ardından yönünü yukarı çevirmişti. 

Dün iki yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz spot kapanışta ortalama yüzde 9.11, valörde 9.18 seviyesindeydi. 20 Mart 2024 itfalı 10 yıllık tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalamada yüzde 9.44 valörlüde yüzde 9.39 seviyesindeydi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler