YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar yeniden rekora yöneldi!
Dolar yeniden rekora yöneldi!
24 Eylül 2015 11:30
Dolar, Fed Başkanı Janet Yellen`in konuşması öncesinde diğer para birimlerine karşı değer kazanırken, uluslararası piyasalarda dolar/TL rekora koşuyor. Dolar/TL 3.06`yı aştı.

Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın faiz artışı konusunda mesajlar içermesi olası konuşması öncesinde diğer büyük para birimleri karşısında 6.5 haftanın zirvesine çıkarken, yurt içinde ise piyasaların kapalı olduğu günde aniden zirveye yöneldi.

DOLAR/TL 3.06'YI AŞTI

Dolar/TL'de de yükseliş sürüyor. Saat 09:20'de uluslararası piyasalarda 3.02 seviyelerinden işlem göre dolar/TL saat 10:40 itibariyle 3.0614'e kadar tırmandı. Doların tarihi zirvesi 3.0697 lira düzeyinde.

'ADİL YORUM YAPMASI ZOR'

İntegral Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Direktörü ve UZMANPARA yazarı Tuncay Turşucu, konuya ilişkin UZMANPARA'ya yaptığı değerlendirmede USDTRY’de yeniden 3.0689 seviyesindeki zirveye doğru yükseliş görüldüğünü belirterek "Öncelikle global piyasalarda buna neden olabilecek herhangi bir gelişme görülmüyor. Gelişen ülke para birimlerinde de ABD dolarına karşı önemli bir değer kaybı mevcut değil. Diğer yandan yurtiçi piyasalar tatil olması nedeni piyasada bankalar ve Merkez Bankası yok. Bu nedenle USDTRY’de oluşan fiyatlar ne kadar hacimli ne kadar adil yorum yapması zor. Bundan dolayı, global piyasalarda önemli bir gelişme olmadığı sürece USDTRY’de volatil seyirler görebiliriz" dedi.

'DİKKATLİ OLMAKTA FAYDA VAR'

Bugün 3.0689 zirvesine doğru hareket görülebileceği gibi yarın yeniden 3.03 seviyesine doğru gevşemeler de görülebileceğine iaret eden Turşucu "Dikkatli olmakta fayda var. Teknik olarak 3.0693 direnci kırılırsa bu durumda 3.12 seviyesine doğru hareketler hızlanabilir. Aşağıda 2.9850 güçlü destek olarak izliyoruz. Ancak önemli global gelişme olmadıkça zirve seviyesinin geçilmesini bayram süresince beklemiyorum" diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler