YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar yeni bir rekor daha kırdı
Dolar yeni bir rekor daha kırdı
23 Eylül 2011 15:10
Dün 1.84 TL ile tarihi rekor kıran dolar, bugünkü işlemler 1.8490'a kadar çıkarak yeni rekoruna ulaştı. Altının onsu ise yüzde 2.5 düşerek 1.691 dolara indi.

Küresel çapta piyasalardan çıkış hareketi bugün de devam ediyor. Avrupa borsalarında düşüş yüzde 3’ü aşarken, İMKB’de de kayıplar yüzde 3’ü geçti. İMKB ikinci seansın ortalarında yüzde 3.8 kayıpla 55 bin 750 puandan işlem gördü.

 

Yurtdışındaki riskten kaçınma hareketine paralel olarak dolar içeride TL karşısında yükselişe geçti. Sabah sakin bir seyir izleyen ve 1.8250 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar öğleden sonra yönünü 1.85 TL seviyesine çevirdi.  

 

Dolar düne göre yüzde 0.4 artışla 1.8490 TL'ye çıktı.

 

TEB Yatırım Araştırma Yöneticisi İbrahim Usul, global tarafta artmaya başlayan resesyon beklentileri ve euro bölgesine ilişkin endişelerin piyasaları olumsuz etkilediğini söyledi. Usul, "Gün ortasından itibaren artan satışlar var. Avrupa ve Yunanistan ile ilgili olumsuz haberler de düşüşte etkili oluyor" dedi.  Usul, şöyle devam etti:
 
"Bu baskı bir süre daha devam edecek gibi duruyor. Teknik açıdan tepki alımları görebiliriz. Ama tepkinin kalıcı olması için euro bölgesine ilişkin kaygıların azalması ve Avrupa Merkez Bankası'nın özellikle Yunanistan'la ilgili yeni bir aksiyona geçmesi önemli."

Usul, piyasaların şu anda hafta sonu riskini almak istemediğine de dikkat çekti.

     

ALTIN SON BİR BUÇUK AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE 

 

Diğer yandan spot piyasada altının onsu yüzde 2.5 düşerek, 1.691 ile son bir buçuk ayın en düşüğüne geriledi.  

     

Euro/dolar paritesi de yüzde 1’in altında düşüşle, 1.34 seviyesinden işlem görüyor.     

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler