YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dolar sadece sizde değil tüm dünyada yükseliyor"
"Dolar sadece sizde değil tüm dünyada yükseliyor"
15 Mart 2015 17:11
Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı Jean Claude Trichet, Uludağ Ekonomi Zirvesi'ndeki konuşmasında doların kazandığı güç ve Türkiye'nin dolar ile imtihanını değerlendirdi.

Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı Jean Claude Trichet (73), Türkiye’nin son yıllarda büyük ekonomik başarılara imza attığını söyledi. Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılan Fransız ekonomist, dolar kurunda yaşanan yükselişten, Türkiye’nin dünyanın önemli finans merkezlerinden biri olmasına kadar gündemdeki konular hakkında Akşam’dan Özgül Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

"Artık ECB ve FED temelli"

-Son dönemde dünya genelinde dolar kurunda çok ciddi bir yükseliş söz konusu. Sizce bunun temel sebebi nedir? Siz bu yükselişin daha ne kadar sürmesini öngörüyorsunuz?

-Evet dolar bütün küresel para birimlerine karşı değer kazanıyor. Çünkü AB Merkez Bankası parasal gevşeme politikalarını uyguluyor. Fed’den beklenen bir faiz artırımı var. Bu da dolarda yükselişe sebep oluyor. FED’in kararı netleşene kadar güçlü bir dolar görmeye devam edebiliriz.

"Ne gerekiyorsa o yapılıyor"

-Dolar kurundaki yükselişe karşı Türkiye Merkez Bankası’nın aldığı önlemleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

-İçinde bulunulan güç şartlarda Merkez Bankası’na güvenim tam. Ben Merkez Bankası için daha önce Türkiye’ye gelmiştim. Türkiye Merkez Bankası’nı yakından tanıyorum. Şu an içinde bulunulan şartlarda ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyor. Kesinlikle İç piyasa kaynaklı değil.

-Türkiye’de bazı muhalif kesimler dolar kurundaki yükselişin iç piyasadan kaynaklandığı görüşünü savunuyor. Sizce Türkiye’de dolar kurunu yükselten iç faktörler mi?

-Bu karmaşık bir durum. Her zaman hem yurtiçi gelişmeler hem de küresel dalgalanmalar etkili olur kur durumunda. Ama şu an net olan bir şey var ki. Dolar bütün para birimlerine karşı çok güçlü.

-Türkiye dünyanın önemli finans merkezlerinden biri olmayı planlıyor? Siz Türkiye ekonomisindeki gelişmelere bakarak bu proje için neler söyleyebilirsiniz? Türkiye dünyanın finans merkezi olması için ne tür adımlar atmalı?

-Türkiye ölçeğinde son yıllarda bu kadar büyük başarılara imza atmış bir ekonomide piyasaların konsolide edilmesi olağandır.

Dolayısıyla Türkiye’nin dünyanın önemli finans merkezlerinden bir olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda en önemli şey yasalar ve düzenlemelerin uygun biçimde hazırlanmasıdır. Türkiye, şu anda G20 dönem başkanı. Bu süreci bence iyi değerlendirip küresel olarak uyulması gereken düzenlemeleri tasarlayıp karar verebilir.

Ekonominin tüm taraflarına güven sağlamak bir ekonomide ne enflasyon ne de deflasyon olmalı. Bunun için de taraflar birlik içinde hareket etmeli, bu birlik sağlanırsa ülkenin kredibilitesi artar. Şu anda herkes bu amaçla hareket ediyor.

nemalanmak
 // sadi
bu yükselişten nemalanmak isteyenler, millete iyilik yapmıyor.. Herkes elindeki doları çıkarmalı.....
15 Mart 2015 Pazar 18:55
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler