YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar rekor kırıyor! Merkez faiz indirmiyor
Erdem Başçı'nın faiz inadı sürerken bizimle aynı ligdeki ülkeler ardı ardına indirime gidiyor. Son dönemde 21 ülkenin Merkez'i faiz indirdi
Dolar rekor kırıyor! Merkez faiz indirmiyor
05 Mart 2015 / 06:57 Güncelleme: 05 Mart 2015 / 07:03

Merkez Bankası, faiz indirmemek için direnirken, bizimle aynı ligde yer alan ülkelerde merkez bankaları ardı ardına faiz indiriyor. Hindistan Merkez Bankası, enflasyondaki gerileme ve ekonomideki bazı zayıflıklar nedeniyle politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 7.5'e çekerken, Polonya da ekonomiyi canlandırmak için faiz oranlarını 50 baz puan düşürerek 1.5'e çekti. Hafta sonunda politika faizini düşüren Çin Merkez Bankası ise yeni bir karar alarak, yerel birimlerinin kullandırdığı kısa vadeli borç verme imkânının faizini düşürdü. Böylece son dönemde faiz indiren merkez bankası sayısı 21'e ulaştı. 

Dolarla tehdit ediyorlar

Merkez Bankası, çekirdek enflasyondaki düşüşün etkisiyle, bu ay da yapması beklenen faiz indirimlerinin önünü kesmek için geçen yıl ocak ayındaki senaryoyu tekrar sahneye koydu. Doların küresel piyasalardaki yükselişini de fırsat bilen lobinin alımlarıyla dolar 2.57 TL ile tarihi zirveye yükseldi. Dolar bu seviyeleri görünce Merkez Bankası da daha önce 40 milyon dolar olarak ilan ettiği döviz satış turanını 60 milyona çıkardı. Borsa İstanbul'da da günlük kayıp yüzde 2.65 oldu. Geçen yılın ocak ayında 2.32 TL ile tarihi zirveye yükselen dolar, Merkez Bankası'nın 3.1 milyar dolarlık doğrudan müdahelesine rağmen 1 kuruş bile düşmemişti. 

Türkiye'nin kurla ilgili endişesi yok

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, rekorlar kıran dolarla ilgili olarak "Türkiye'nin kurla ilgili yaşadığı bir endişe yok, piyasa dengesini bulacaktır, dokunmamak lazım" dedi. Merkez Bankası'nın faiz artırımı sırasında üç göstergeyi birden artırdığının altını çizen Zeybekci, "Şimdi de ilk kez üç göstergeyi birden indirdi. Teknik olarak doğru ama şimdiye kadar iki indirim daha yapması gerekirdi" diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler