YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar hakkında müthiş tahmin!
Dolar hakkında müthiş tahmin!
22 Eylül 2014 11:00
ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımına 2015 yılı ortasında başlaması beklenirken, faiz artırımının aralıksız iki yıl boyunca süreceği yorumları tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de endişeye yol açtı

“Son FED toplantısı ve projeksiyonları piyasanın da bizim de beklediğimizin üzerinde bir şahin ton içeriyor” diyen Akbank Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, “Buna göre tahminleri gözden geçirirsek yıl sonu dolar kuru 2.25 civarı, 2015 yılı sonu için ise 2.45 civarı bekleyebiliriz. Halihazırda forward fiyatlamalar da bu civarlardan geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Türkiye 1 yıl mevcut şekilde devam eder’

FED Başkanı Janet Yellen’ın sözlü açıklaması ile FOMC (FED Açık Piyasa Komitesi) üyelerinin projeksiyonları arasında belirgin bir farklılaşma olduğuna dikkat çeken Galatalı, FED Başkanı’nın daha yumuşak bir üslupla, veriye bağlı bir yol haritası çizerken; FOMC üyelerinin çok daha şahin bir tablo çizdiğine dikkat çekti. 2017’de yüzde 4 civarında faiz oranı bekleyen FOMC projeksiyonlarının rahatsız edici olduğunu belirten Galatalı, bunun Türk Lirası faizlerinin de aynı oranda yükselmesi anlamına geleceğini hatırlattı.

“Benim şahsi görüşüm daha çok Yellen’ın açıklamalarını takip etmekten yana” diyen Galatalı, ABD ekonomisinde yüzde 4’lük bir politika faizini gerektirecek bir büyüme olacağını düşünmediğini söyledi. Dolayısıyla Türkiye’nin önümüzdeki bir yıl mevcut şekilde devam etmesini beklediğini kaydeden Galatalı, bu arada cari açığı en azından şimdikinin yarısına indirecek önlemler alınması durumunda ise sonrası dönemin de sorunsuz atlatılacağını ifade etti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler