YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar hakkında korkutan uyarılar
Ekonomi Uzmanı Nevzat Erdağ, FED kararı sonrası döviz piyasalarında oluşan son tabloyu ve doların geleceğine dair tahminleri analiz eden bir yazı kaleme aldı. Dolar ve Euro'da gidişat ne olacak? Dolar daha da artacak mı?
Dolar hakkında korkutan uyarılar
21 Eylül 2015 / 11:09 Güncelleme: 21 Eylül 2015 / 15:08

 İşte Erdağ'ın Kanalahaber.com'a özel kaleme aldığı o yazı...

Son zamanlarda herkes; dolar nereye gider tahminleri yapmakta. Geçen hafta bütün gözler ABD Merkez Bankası Fed ’de idi. Faiz artıracak mı? Faiz artırması demek; bizim gibi gelişmekte olan ekonomilerde doların artması anlamına geldiği için önemliydi. Fakat kritik Eylül 2015 toplantısında; ABD Merkez Bankası Fed faizleri artırmamayı ve beklemeyi tercih etti. Bu da kurları ve piyasayı biraz rahatlattı. Peki, Amerika Merkez Bankasının faiz artırmamasına rağmen, ülkemizde dolar yükselmeye devam eder mi?

Bu soruya cevap vermeden önce, “gelişmekte olan ülkelerde neden döviz önemli” sorusunu biraz irdelemekte fayda var. Tabi şunu da hatırlatmakta fayda var; burada yapacağım yorumları bir yatırım tavsiyesi vermek için yapmıyorum. Sadece geniş kapsamlı olarak günlük gelişmelerin ne yöne doğru gittiğini yorumlamaya çalışıyorum.

Fed’ in faiz kararı, döviz kurlarını artıracağından, dövizle borçlanan ülkelerin borçlarının artması anlamına geldiği için önemlidir. Fakat asıl mesele; Türkiye’nin de içinde bulunduğu bu gelişmekte olan ülkelerin iç dinamikleri ve riskleri fazla olan ve dış finansmana ihtiyaç duyan yapılarıdır. Daha önceki ”Ekonomik Büyüme Siyasi İstikrarın Olduğu Yerde Olur“ makalemde de belirttiğim gibi; ekonomik büyüme, istikrarın olduğu yerde olur. Siyasi istikrara sahip ekonomilerin, istikrarsız ekonomilere göre daha hızlı büyüme gösterdikleri, tüm ekonomistlerin ortak görüşüdür. Bir ülkede siyasi istikrar ekonomik büyümeyi, ekonomik büyüme istihdamı, öz kaynaklarla büyümeyi getirir, öz kaynakları büyüyüp, dış borçlanmaya ihtiyaç duymayan bütün ülkelerde ekonomik krizlerde finansal olaylar daha az tahrip edici olmaktadır.

Fed’ in faiz artırmama kararı ülkemizde ve gelişmekte olan ekonomilerde geçici rahatlama sağlasa da, ekonomik kırılganlık ve dış kaynaklara bağlılığı azaltmadan, her Fed toplantısında kırılgan ekonomiler diken üstünde olacaklardır.

Şimdi Gelelim Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi Sorumuza

Son zamanlarda, bindiğim taksi şoföründen sokağın başındaki simitçiye kadar, herkes dolar kuru tahmini yapıyor.

Ekonomistlerin genel beklenti ve yorumu seçime kadar 3.20, yılbaşına kadar 3.50 seviyesini göreceği yönündedir.

Piyasalarda genel kanı ise oturmuş durumda; borsada düşüş, kurda yükseliş ivmesinin sürmesi bekleniyor. Yurtdışı ve yurtiçi konjonktürü bu hareketi destekler niteliktedir.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler