YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar fiyatları sınıra dayandı!
Dolar fiyatları sınıra dayandı!
28 Ekim 2014 15:45
Almanya ve ABD verileri ile dalgalanan dolar/TL, bir ayın en düşük seviyelerine gerileyerek 2.23 sınırına dayandı.

Almanya'da açıklanan Ifo verisi ardından yükselişe geçen dolar/TL, beklentilerin altında gelen ABD bekleyen konut satış verisi sonrası yönünü aşağı çevirerek tekrar bir ayın en düşük seviyelerine geriledi. Bu Sabah saat 08:35'te 2.2311/2.2320 seviyesinde olan dolar/TL, gün içinde 2.2424'e kadar yükseldikten sonra saat 17:02'de 2.2309/2.2313 seviyesine geriledi.

Bu sabah 2.5316 seviyesinde olan sepet bazında TL ise aynı saatte 2.5330 seviyesindeydi. cumhuriyet bayramı nedeniyle Türkiye piyasalarının yarından itibaren 1.5 gün kapalı olacağı bu hafta piyasaların en önemli Gündem maddeleri Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ile Cuma günü açıklanacak olan yılın son enflasyon raporu ve Eylül ayı dış ticaret verileri olacak.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) finansal piyasalarda volatilitenin yüksek olduğu ve enflasyon beklentilerinin gerilediği bir ayın ardından faiz oranları artırılmadan önce daha uzun beklenmesinden yana olduğunu yineleyeceği tahmin ediliyor. FED'in para politikasını değerlendirdiği yarın başlayacak iki günlük Açık Piyasa Kurulu (FOMC) toplantısında tahvil alım programının sonlandırılacağını da açıklaması bekleniyor.

Bir bankacı, "Stres testlerinin sonuçları piyasalarda olumsuz algılanmadı ancak IFO verisi olumsuz algılamaya neden oldu. Risk iştahında azalmayla beraber dolar/TL'de 2.24'ün üzerine hareket gördük. Ancak öğleden sonra ABD'de açıklanan bekleyen konut satışları beklentilerin altında artınca Euro/dolar paritesindeki yukarı hareket paralel dolar/TL de tekrar geriledi. Piyasa Fed toplantısını bekliyor" dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro bölgesindeki 130 bankadan 25 tanesinin geçen yıl sonu itibariyle stres testini geçemediğini ancak o günden bugüne pek çok bankanın finansal durumunu toparladığını açıkladı. Münih merkezli ekonomik araştırma kuruluşu Ifo'nun verilerine göre, Alman iş dünyası eğilim endeksi Ekim'de 103.2'ye gerileyerek beklentilerin altında bir seviyede açıklandı. Öte yandan ABD'de sözleşmeleri imzalanan ve bekleyen konut satışları endeksi Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 0.3 ile beklentilerin altında arttı.

Cuma günü valörde son işlemde yüzde 8.84 seviyesinde olan 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi bugün spot kapanışta ortalama yüzde 8.90, valörde son işlemde yüzde 8.85 seviyesindeydi. Öte yandan Cuma günü valörde son işlemde yüzde 8.77 seviyesinde olan 13 Temmuz 2016 itfalı iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise bugün spot kapanışta ortalama yüzde 8.83, valörde son işlemde yüzde 8.74 seviyesindeydi

 

MİLLİYET

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler