YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar alev alev
Dolar alev alev
25 Eylül 2014 15:43
Merkez Bankası'nda politika faizi ve faiz koridorunu sabit tutması doların yükselişini durdurmadı. 2.25 lira düzeyini test eden dolar, faiz kararının hemen ardından hafif geriledikten sonra, yeniden 2.25 liranın üzerine çıktı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı öncesi 2.25 lira düzeyini test eden dolar, faiz kararının hemen ardından hafif geriledikten sonra, yeniden 2.25 liranın üzerine çıktı. Dolar, altı ayın en yükseği olan 2.2510 - 2.2530 lira bandında hareket etmeye başladı.

Gün boyu dalgalanan Avrupa para birimi euro ise kararın açıklanmasının ardında 2.85 düzeyinin altında seyrediyordu. Ancak, dolardaki yükselişe bağlı olarak, parite etkisiyle euro da yükseldi ve 2.8662 düzeyine kadar çıktı.

ABD ve AB para birimlerindeki gelişmelerin etkisiyle, sabah saatlerinde 2.55 seviyesinde olan, yarı yarıya dolar ve eurodan oluşan döviz sepeti de yeniden 2.56 değerine yükseldi.

"PARİTEDE BİR DEĞİŞİKLİK OLMAZ"

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Merkez Bankası geçen ayki politikasında bir değişiklik yapmadığına işaret ederek, "Geçen ayki metin aynen korumuş. Şu anda bu karar ve metin liraya içeride değer kazandırır ama euronun değer kaybından dolayı dolar/TL paritesinde bir değişiklik olmaz" dedi. 

 

DHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler