YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar 8 ayın zirvesinde
Dolar 8 ayın zirvesinde
29 Eylül 2014 17:12
Küresel piyasalarda dolar talebinin devam etmesi yurt içinde doları, TL karşısında 31 Ocak'tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,29 sınırına taşıdı.

Küresel piyasalarda geçen hafta ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin faizlerin piyasa beklentilerinden daha önce artabileceği yönündeki söylemleri ile dolara talep güçlenmişti.

Bu hafta ABD'de yoğun veri takvimi nedeniyle, verilerin beklentilerden iyi gelmeye devam edebileceği algısının fiyatlanması, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında yükseliş eğilimini sürdürmesine neden olurken, gelişen ülke para birimlerindeki kayıpların daha fazla olması dikkati çekiyor.

Dolar/TL, bankalararası piyasada güne 2,27 seviyesinden başladıktan sonra Hazine'nin düzenlediği ihalelerin ardından yükselişini devam ettirerek 31 Ocak'tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2,2897'yi gördü.

Avro/TL de, avronun dolara karşı değer kaybetmesine karşın yükselişe geçerek son bir ayın en yüksek seviyesi olan 2,9087'yi gördükten sonra şu dakikalarda 2,9050'den alıcı buluyor.

Analistler, ABD'de açıklanan kişisel gelir ve harcamaların beklentiler seviyesinde gelmesinin ardından gözlerin saat 17'de açıklanacak ABD bekleyen konut satışları ve Dallas Fed imalat endeksine çevrildiğini belirterek, küresel piyasalarda dolar pozisyonlarında gün içi kar satışlarının etkisini artırabileceğini tahmin ediyor.

Yurt içinde küresel dolar talebinin yanında yurt içi büyük şirketlerin de alım yönünde olduklarının görüldüğünü aktaran analistler, teknik olarak dolar/TL'nin 2,2880 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, bu seviyelerde dengelenmeye çalışabileceğini kaydediyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler