YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolar, 2,56'yı geçti
Dolar, 2,56'yı geçti
04 Mart 2015 17:29
Dolar/TL bankalararası piyasada 2,5687'ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Bugün bankalararası piyasada güne, 2,5369'dan başlayan dolar/TL, iki haftadır devam eden yükseliş trendindeki hareketini sürdürerek dünkü kapanışa göre yüzde 1,20 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,5687'ye çıktı.

Düşük petrol fiyatları ve artan risk iştahını arkasına alarak yıla güçlü bir başlangıç yapan TL cinsi varlıklar, şubat ayında petrol piyasasındaki tepki alımları, dolar endeksinin son 11 yılın zirvesine yükselmesi ve yurtiçinde faiz tartışmalarının etkisiyle söz konusu dönemde diğer para birimlerinden negatif ayrıştı.

Analistler, avro/dolar paritesinin 1,1074'e kadar gerileyerek Eylül 2003'ten beri en düşük seviyesini görmesi ve küresel piyasalarda dolara yönelik güçlü talebin etkisiyle dolar/TL'de yeni tarihi zirveler görüldüğünü kaydediyor.

Dün açıklanan şubat ayı çekirdek enflasyonun yüzde 7,73 ile son 13 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) yönelik faiz indirim beklentisini artırdığını ifade eden analistler, bunun da küresel piyasalardaki gelişmelere ek olarak TL varlıklar üzerinde ekstra baskı yarattığını dile getiriyor.

Analistler, TL’nin sakinleşmesi için para politikasına dair endişelerin geri plana çekilmesi ve küresel piyasalarda artan dolar talebinin de hafiflemesi gerektiğini belirterek, teknik olarak dolar/TL'nin 2,55'in üzerinde kalması durumunda 2,58 ve 2,61 dirençlerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

Bugün, TL'nin yanı sıra dolar karşısında Brezilya reali yüzde 2,12, Güney Afrika Randı yüzde 0,78 değer kaybı ile dikkati çeken diğer para birimleri olurken, avro/dolar paritesi de yaklaşık yüzde 1 geriledi.

 

AA

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler