YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doktorlara çifte maaş müjdesi
Doktorlara çifte maaş müjdesi
11 Şubat 2010 09:13
Doktorlar, hem kamudan hem de SSK'dan emekli olabilecek

Hükümetin Tam Gün Yasası'nı uygulamaya sokmasının ardından doktorlar için yeni bir düzenlemeye gidildiği ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki doktorlar, hem kamuda hem de SSK'da aynı dönemde sigorta primi yatırılması ve emekliliklerinde ikinci bir maaş almalarına imkan getiren düzenleme ile önemli bir avantaj elde etti. Düzenleme kapsamındaki İş Kanunu'nda işçi statüsünü temsil eden 4/a'da işveren payı dahil tüm prim kesintileri, döner sermaye gelirleri üzerinden doktorların performansından karşılanacak.

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

Hükümet, 25 Ocak 2010 tarihinde Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen "Üniversite Ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, devlet memuru doktorlara işçi sigortası üzerinden de prim kesintisi uygulaması başlattı. Düzenleme ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde 4/c (memur) statüsünde çalışan doktorlara, memur olarak emekli sandığı sigorta primi yatırılırken, aynı dönemde ayrıca, 4/a (işçi) statüsünde de sigorta primi yatırılabilecek. Böylece iki sigorta üzerinden prim ödemeleri emekli maaşlarına da aynen yansıyacak.

PRİMLER ESAS ALINDI

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki doktorlar, 5534 sayılı Emekli Sandığı Kanunu tabii 4/c'li ve sözleşmeli olmak üzere 2 grupta çalışıyor. Sözleşmeli doktorlar, 4/c veya 4/b'yi (bağ-kur-serbest) tercih edebiliyorlar. Yapılan bu yeni düzenleme Emekli Sandığı Kanunu'na tabi memur statüsündeki doktorlara, 15 Ekim 2008 tarihinden itibaren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na tabii 4/a'lı olarak da sigorta primi kesilmesi getirdi.

PERFORMANS KAYNAKLI

Memur doktorların, işçi statüsü üzerinden kesilecek sigorta primleri, döner sermaye gelirleri üzerinden doktorların performans primlerinden karşılanarak SGK'ya yatırılacak. Yatırılan primler emekliliğinde doktorun aylığına dönüştürülüp memur gibi halen kazandığı aylığına ilave edilecek.  (Yeni Şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler