YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğuş Otomotiv'den Volkswagen açıklaması
Doğuş Otomotiv'den Volkswagen açıklaması
28 Eylül 2015 13:54
Emisyon skandalı ile ilgili açıklamada bulunan Doğuş Otomotiv, Türkiye'deki araçların durumunun araştırma sonrası netleşeceğini bildirdi.

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Volkswagen'in bazı dizel marka araçlarında yaşanan emisyon sorununun ardından gelişmeleri yakından takip ettiklerini, tüm dünyada ve Türkiye'de etkilenen araçların detaylarının Volkswagen AG'nin çalışması sonucunda belirleneceğini açıkladı.

Volkswagen Grubu ile sürekli temas halinde oldukları belirtilen açıklamada, "Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz Volkswagen Grubu, konuyla ilgili şu anda hızlı, şeffaf ve kararlı çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektedir. Tüm dünyada ve Türkiye'de etkilenen araçların detayı, Volkswagen AG'nin yürütmekte olduğu araştırma sonucunda belirlenecektir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Bununla birlikte, VW AG'den yapılan açıklama uyarınca; söz konusu durumdan etkilenen araçlar da dahil olmak üzere tüm araçlarımızın sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu da belirtiriz" denildi.

Doğuş Oto hisseleri yüzde 5 düştü

Volkswagen'in  Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv'in hisseleri ilk seans sonunda yüzde 5 kayıpla 10.85 liradan kapandı. Analistler, satışların panikten kaynaklandığını söylerken, Doğuş Oto üzerinde şu aşamada olumsuz bir etki beklemediklerini belirtiyorlar. Şirketin hisseleri skandalın açıklandığı 18 Eylül'den bu yana yüzde 8 değer kaybetti.

Global Yatırım analisti Emir Bölen hissedeki kayıpla ilgili olarak, "Biraz panik satış var ama bu skandalın Doğuş Otomotiv'e şirkete etkisi olmasını beklemiyorum" derken bir başka analist de satışların Volkswagen'e yüksek ceza gelmesi durumunda Türkiye'de Doğuş Oto'ya yapacağı desteklerini azaltma endişesinin sebep olabileceğini söyledi.

VW, Ar-Ge birim başkanlarının görevlerini askıya aldı

Öte yandan ABD'deki emisyon testlerinde usulsüzlük skandalıyla mücadele eden Volkswagen, Audi ve Porsche markalarının araştırma ve geliştirme bölümlerinin başkanlarının görevlerini askıya aldı.

Şirketin denetim kurulu Cuma günü yaptığı toplantıda da egzoz testlerinin sonuçlarını çarpıttığına yönelik incelemeyle başlayan emsiyon skandalının ayrıntıları ortaya çıkana kadar adlarını açıklamadığı bazı çalışanlarını izne çıkarmıştı. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler