YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu Anadolu'ya dev yatırım!
Doğu Anadolu'ya dev yatırım!
26 Nisan 2015 11:32
Doğu Anadolu Projesi (DAP) Eylem Planı (2014-2018) kapsamında bölgeye 21 milyar 16 milyon lira yatırım yapılması planlanıyor.

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan DAP Eylem Planı (2014-2018) ile bölgenin mevcut sorunlarının çözülmesi, illerin altyapısının daha modern ve yaşanabilir hale getirilmesi, bölgede ekonomik kalkınma ile sosyal gelişmenin hızlandırılması hedefleniyor.

Altyapıya 10.4 milyar TL

Yatırımların 10 milyar 381 milyon lirasının altyapı, kentleşme ve çevre koruma alanında gerçekleştirilmesi planlandı. Eylem Planı kapsamında gıda ve tarım sektörlerinde verimlilik ve katma değerin artırılması başlıca hedefler arasında yer alıyor. Eylem Planı dönemi sonuna kadar, bölgede yaklaşık 1 milyon hektar arazide toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanacak.
 
10 bin işletmeye destek

Bölgedeki sanayi ve hizmetler sektörlerinin güçlendirilmesi de öncelikler arasında yer alacak. Bu kapsamda, bölgede yapımı devam eden Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) tamamlanacak. Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümü noktasında bölgede yaklaşık 10 bin işletmeye destek sağlanacak. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, DAP Eylem Planı'nın, bölgede ekonomik büyümeye, istihdam artışına, sosyal gelişmeye vesile olacağını söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler