YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan'ın cezası ne kadar düşecek?
Maliye'ye uzlaşmak için başvuruda bulunan Doğan Grubu'nun cezası ne kadara indirilecek?
Doğan'ın cezası ne kadar düşecek?
24 Ekim 2009 / 12:14 Güncelleme: 24 Ekim 2009 / 12:15

4.8 milyar liralık rekor vergi cezası için Maliye’ye uzlaşmak için başvuran Doğan Grubu’nun cezayı ne kadara indireceği merak ediliyor. Maliye kaynakları uzlaşma sağlanırsa cezanın 1.2 milyara inebileceğini belirttiler

Doğan Grubu’nun, Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından kesilen 4.8 milyar liralık vergi cezası için uzlaşma başvurusunda bulunmasıyla birlikte gözler, cezada ne kadar indirime gidileceğine çevrildi. Cezanın 250-300 milyon liraya kadar düşmesi beklenirken, Maliye Bakanlığı ise cezanın tüm indirimlerle birlikte 1-1.2 milyar seviyesine düşebileceğini tahmin ediyorlar. Uzlaşma talebiyle ilgili süreç şöyle işleyecek: Doğan Grubu’nun uzlaşma talebi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından değerlendirilerek, uzlaşma toplantısı için gruba bir tarih bildirilecek. Başkanlık, uzlaşma için daire başkanlarından oluşan üç kişilik bir komisyon belirleyecek. Grup temsilcileri ile uzlaşma için tespit edilen günde pazarlık yapılacak.

TAKSİTLE ÖDEME İMKANI

Maliye kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Merkezi Uzlaşma Komisyonu’na giren cezaların ne kadar düşeceğine ilişkin net bir kriter yok. Ancak, Merkez Uzlaşma Komisyonu’nun bugüne kadar aldığı kararlar, uzlaşmalar içinde birer kriter haline geldi. Buna göre, vergi cezalarının yüzde 90’ı, vergi asıllarının da ortalama yüzde 30 ile yüzde 50 arasındaki kısmı siliniyor. Bu kritere göre, 4..8 milyar liralık vergi cezasının 1 ile 1.2 milyar liraya düşmesi bekleniyor. Grup cezayı, 18 eşit taksit halinde ödeyebilecek.

OMV: PO’daki payımızı şu anda artırmayız

Petrol Ofisi’nin ortağı Avusturyalı OMV’nin CEO’su Wolfgang Ruttenstorfer, Petrol Ofisi’ndeki (PO) paylarını artırmanın şu anda kolay olmadığını söyledi. Ruttenstorfer “Ortağımız Doğan Holding’in vergi yetkilileriyle bazı sorunları var. Bu yüzden payımızı artırmamız kolay değil” dedi. Ruttenstorfer, OMV’nin durumu izleyeceğini ve riskleri daha iyi değerlendirebileceği bir anı bekleyeceğini  kaydetti. Açıklama borsada Petrol Ofisi hisselerini vurdu. Dün ilk seansta yüzde 2.2 primli olan Petrol Ofisi hisseleri, OMV’nin açıklaması sonrası değer kaybetti. Hisseler günü yüzde 4.44 kayıpla 6.45 liradan kapattı.

Raporlar sağlam ceza çok düşmez

Maliye Bakanlığı kaynakları, kamuoyunda cezanın 250-300 milyon liraya kadar düşeceğine ilişkin iddiaların ise doğru olmadığını belirterek, kontrolörler tarafından hazırlanan vergi cezasıyla ilgili raporların sağlam delillere dayandığını belirttiler. Kaynaklar, bu nedenle dava açılması halinde idarenin kazanma şansının yüksek olduğunu bildirdiler. Maliye kaynakları, raporların sağlam olması nedeniyle, cezanın ifade edilen rakamlara düşürülmesinin mümkün olmadığını bildirdiler. PO’ya kesilen 1.2 milyar liralık cezada da uzlaşma hakkı kullanılmış ve uzlaşma sonucunda ceza tutarı 275 milyon liraya düşürülmüştü.

Star

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler