YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan'a bir şok daha
Doğan'a bir şok daha
16 Ekim 2009 09:04
İstanbul 9. Vergi Mahkemesi'nden Doğan Grubu'na şok haber geldi. Yürütmeyi durdurma talebi reddedildi

İstanbul 9. Vergi Mahkemesi Doğan Grubu''nun yürütmeyi durdurma talebini oy birliği ile reddetti.  Talebin görüşüldüğü mahkeme heyetine kızı Doğan TV'de spiker olarak çalışan Hakim Gülşen Deringöl, etik gerekçesiyle ve daha önceden raporlu olduğu için katılmadı.  Böylece Doğan'ın önünde uzlaşmadan başka seçenek kalmadı.

Hacizden mal kaçırma kuşkusu

Haciz konulan varlıklar 4.8 milyarlık vergi cezası borcunu karşılamazsa, Doğan Grubu'nun para ve mal transferlerine geriye dönük inceleme yapılacak

Doğan Grubu'nun haciz konulan banka hesapları ve alacakları, 4.8 milyar TL'lik vergi cezası borcunu karşılayacak değerde değilse, geriye dönük bir inceleme söz konusu olacak.

Ankara'daki Maliye kaynaklarından edinilen bilgilere göre,  böyle bir durumda Doğan Grubu'nun geriye dönük 2 ila 5 yıllık parasal transferleri, alacak temlikleri ve mal transferleri 'mal kaçırma' iddiasıyla mercek altına alınacak.

DOĞAN KARARI ÜST MAHKEMEYE TAŞIYACAK

Doğan Yayın Holding A.Ş, Doğan Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. tarafından İstanbul 9. Vergi Mahkemesi'nde ''yürütmenin durdurulması'' talebiyle açılan davada, mahkemenin verdiği ara kararında talebin kabul edilmediğini, bu karara karşı itiraz hakkının kullanılacağını duyurdu.

Doğan Yayın Holding A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Doğan Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. tarafından İstanbul 9. Vergi Mahkemesi nezdinde yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davada, Mahkeme'nin almış olduğu ara kararda, yürütmenin durdurulması talebinin kabul edilmediğinin dolaylı olarak öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu karar, ara karar niteliğinde olup, 9. Vergi Mahkemesi nezdindeki dava süreci halen devam etmektedir. Mahkemenin almış olduğu bu karara karşı yasal itiraz hakkı süresi içerisinde kullanılacaktır.

Doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarımız hakkında düzenlenen Vergi İnceleme Raporları ile ilgili her türlü idari ve kanuni işlemin, bağlı ortaklıklarımızca takip edilmekte ve yerine getirilmekte olduğu daha önce kamuya açıklanmıştır. Bu çerçevede, bağlı ortaklıklarımız tarafından Vergi Dairelerince gösterilmesi talep edilen teminat ile ilgili olarak, yürütmenin durdurulması talebi ile dava açıldığının öğrenildiği de 6 Ekim 2009 tarihinde kamuya açıklanmıştır.''

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler