YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan için kritik gün belli oldu
Maliye ile Doğan Yayın Holding (DYH) arasında 3 milyar 755 milyon liralık vergi cezasına ilişkin yapılacak uzlaşmanın günü belli oldu.
Doğan için kritik gün belli oldu
03 Kasım 2009 / 08:17 Güncelleme: 03 Kasım 2009 / 08:20
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçen hafta DYH'ye gönderilen uzlaşma davetiyesinin tarihinin 24 Kasım olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre İdare ile Doğan arasında gecikme cezası ile birlikte toplam 4 milyar 823 milyon lirayı bulan rakam için pazarlık üç hafta sonra Ankara'da yapılacak.

Zaman'ın haberine göre, Uzlaşmanın o gün içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Rakamda anlaşma sağlanamaması halinde ise DYH'nin bağlı ortaklarının mahkemeye gitme hakkı bulunuyor. Uzlaşmanın, verginin aslı olan 1 milyar 877 milyon liradan başlaması bekleniyor. Uzlaşmanın cezalara ilişkin kısmında rakam yüzde sıfırdan başlarken, genellikle yüzde 10'u geçmiyor. Verginin aslında ise Vergi Usul Kanunu'nun Uzlaşma Komisyonu'na verdiği yetkiye göre bir oran belirleniyor. Uzlaşılan miktar raporun sağlamlığına, mükellefin dava açması halinde durumun ne olacağı gibi değerlendirmelerin ardından belirleniyor. Verginin aslına ilişkin uzlaşmada komisyon, kanunun verdiği yetkiye göre 1 milyar 877 milyonluk vergi aslında yüzde 50 veya 80 indirim yapabileceği gibi miktarın tamamını da talep edebiliyor. İdare ile DYH arasında uzlaşma sağlanması halinde dava açma hakkı ortadan kalkacak. Uzlaşma Komisyonu'na vergi cezası raporunu yazan girmiyor. Belirli bir rakam üzerinde uzlaşma sağlanmasının ardından rakamın üzerine bu yıl aylık yüzde 2,5 olmak üzere gecikme cezası ekleniyor.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler