YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgazda ikinci zam dalgası Ekim'de
Doğalgazda ikinci zam dalgası Ekim'de
04 Ağustos 2008 17:01
Doğalgazda ikinci zam dalgası Ekim'de

Petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak maliyetleri önemli miktarda artan Botaş'ın, bu ayın başından itibaren doğalgaz fiyatlarında yaptığı yüzde 17-19 artışa karşın, kontrat dönemi olan Ekim ayında yeniden yüksek oranda zam  yapabileceği belirtiliyor.


Botaş, doğalgaz fiyatlarını 1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 16.88,  sanayide de yüzde 18.77 artırmış, zammın son dönemde yükselme eğilimine giren  enflasyonla mücadele eden Merkez Bankası'nın işini biraz daha zorlaştıracağı vurgulanmıştı.   


Reuters'a bilgi veren üst düzey bir enerji yetkilisi, hükümetin iktidara geldiğinden bu  yana enerji KİT'lerinin ürünlerine zam yapmaması politikası çerçevesinde doğalgazda  gerekli olan artışların gerçekleştirilemediğini kaydederek, "Botaş Haziran ayında yaptığı  zammın ardından, 1 Temmuz'da uygulamaya başlayan maliyet bazlı fiyatlandırma  mekanizmasına geçilmesi aşamasında baz oluşturacak şekilde fiyat ayarlaması yapamadı.  Temmuz ayında ithal edilen doğalgazın fiyatının, kontrata bağlı olarak artması nedeniyle,  Ağustos'ta yüzde 20'ye yakın zam yapılmak zorunda kalındı" diye konuştu.
  
Botaş, Yüksek Planlama Kurulu kararı ile yeni bir uygulama olarak enerji KİT'lerinde 1  Temmuz 2008'den itibaren maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizmasına geçildiğini, zammın  bu kapsamda yapıldığını açıklamıştı.
  
Yetkili, petrolün varilinin halen 125 dolar dolayında işlem gördüğünü, hızlı artışın gaz  maliyetlerini doğrudan etkilediğini ifade ederek, şunları söyledi: "Petrol 130 dolardan aşağıya doğru gitmeye başladı; TL'de de bir düşüş söz konusu.  Rakamlar böyle giderse doğalgazda Eylül ayında küçük çaplı da olsa indirim söz konusu  olabilir. Ancak son çeyreğe girerken Ekim'de kontrat nedeniyle fiyatlar yeniden gözden  geçirilecek. Burada bir artış olacak, çünkü fiyatlar gecikmeli olarak yansıtılıyor. Bu nedenle,  doğalgazda ikinci kez yüksek zam gerektiren bir dalga olabilir."
  
Botaş hızla artan petrol fiyatlarına bağlı olarak 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere, talep  ettiğinin altında kalacak şekilde konutlarda yüzde 7.4 ve sanayide yüzde 8.3 zam yapmıştı.  Böylece bu yıl içinde doğalgaza şu ana kadar konutta toplam yüzde 25.5, sanayide yüzde  28.6 zam yapılmış oldu.
  
Petrolde meydana gelen artışlardan doğrudan ancak gecikmeli etkilenen doğalgaz  fiyatları, hükümetin izlediği politika nedeniyle, iç piyasaya tam olarak yansıtılmamıştı.
  
Yetkili, Botaş'tan 2008 yılı için beklenen kâr hedefinin 585 milyon YTL düzeyinde  bulunduğunu, izlenen politika nedeniyle bunun yakalanmasının kolay olmayacağını belirtti.
  
"Bugüne kadar maliyetler, tüketiciye yansıtılmadığı için bunun bedeli Botaş tarafından  ödendi. Bu da mali yapıyı oldukça zorladı" diyen yetkili, maliyet bazlı yeni sisteme göre  bundan sonra fiyatların formülle belirlenecek olmasının bir avantaj sağladığını bildirdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler