YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaza yüzde 32 oranında indirim mi geliyor?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran temasları kapsamında görüştüğü Ruhani'den doğalgaza yüzde 32'lik oranda indirim istediklerini söyledi.
Doğalgaza yüzde 32 oranında indirim mi geliyor?
09 Nisan 2015 / 08:15 Güncelleme: 09 Nisan 2015 / 09:30

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmede dile getirdiği doğalgaz siteminin perde arkası ortaya çıktı.

Buna göre Türk heyeti, toplantıda, doğalgaz aldığı beş ülke arasında en yüksek fiyat ödediği İran'dan yüzde 32 indirim talep etti. Ankara ayrıca bu ay bitmeden Uluslararası Tahkim'de almaya yakın olduğu sonucu karşılıklı uzlaşmayla da elde etmenin peşinde.

1996 yılında imzalanan anlaşma gereğince İran'dan yılda 9.6 milyar metreküp gaz alan Türkiye, Temmuz 2026'ya kadar alımı sürdürecek. Ancak piyasa koşullarının değişmesi ve İran doğalgazının çok pahalı hale gelmesi üzerine indirim talep edilmiş, Tahran'ın verdiği oran yeterli bulunmayınca Uluslararası Tahkim'e gidilmişti. Kararın Türkiye lehine verilmesi beklenirken, daha önce yüzde 16 indirim sağlanan İran doğalgazında alınacak yeni oranın, Türkiye'nin elini rahatlatacağı ifade ediliyor.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler