YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaza indirim mi geliyor?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’nın doğalgaz fiyatlarında indirim yapıp yapmayacağı sorularına yanıt verdi.
Doğalgaza indirim mi geliyor?
20 Nisan 2013 / 16:15 Güncelleme: 20 Nisan 2013 / 16:18

’Türkiye - Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 12. Dönem Toplantısı’, Antalya’da Rixos Dowtown Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrasya coğrafyasının en güçlü iki ekonomisine sahip Türkiye ve Rusya arasında her geçen gün daha da artan bir dostluk ve işbirliğinin mevcut olduğunu söyledi. Toplantının çok verimli geçtiğini ifade eden Bakan Yıldız, enerjiden ulaştırmaya, tarımdan sanayiye, ekonomik ve stratejik işbirlikleri destekleyen bütün konulara değindiklerini kaydetti.

Rusya Federasyonu ile 34 milyar dolarlık bir ticaret hacminin olduğunu belirten Yıldız, "Ama daha çok kullanılabilecek potansiyelimiz var. Liderlerimizin önümüze koyduğu 100 milyar dolarlık hedefimize ulaşacağız. Bin 500’e yakın Rusya Federasyonu’ndan firma Türkiye’de şu anda işlem görüyor. 250 milyar dolarlık Türk müteahhitlerin dünyadaki işlemleri devam ediyor. 50 milyar dolarlık kısmı Rusya Federasyonu’nda gerçekleştiriliyor. Ülkemiz menşeli bitkisel ürünlerin Gürcistan üzerinden Verhni Lars Sınır Kapısı’ndan Rusya’ya sevkiyatı yeniden başlanacak.

Yaş sebze ve meyve ile ilgili ihracatımız devam ederken süt ve süt ürünleri ihracatımız da başlayacak. İki ülke arasında kara ulaştırma alanlarıyla ilgili geçiş belgelerinin kalıcı ve sürdürülebilir olması için uğraşıyoruz. Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası kapsamında yapılacak hazırlıkların alt yapı ve üst yapı çalışmalarının içinde yer almak istediğimizi ilettik. Üçüncü ülkelerdeki işbirliğinin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Nükleer santralle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunu gözden geçirdik. Moskova’da 117 öğrencimiz nükleer santralle ilgili eğitim alıyor. Bu yıl 100 öğrenci daha alacağız. 5 Mayıs’ta başvurular sona erecek, 12 Mayıs’ta yazılı sınava girecekler. Şu ana kadar 3 bin 500 öğrenci başvuruda bulundu" diye konuştu.

Bakan Yıldız, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde göstermiş oldukları nezakette dolayı Rus Bakan Aleksandr Novak’a teşekkür ederek, "Stratejik işbirliğimizi destekleyen önemli bir konuydu. Bizde Rusya Federasyonu’nda TPA olarak Macarmal şirketiyle beraber bir petrol arama ve üretim faaliyetine geçmek isteğimizi belirttik. Merkezi Irak hükümetinden almış olduğumuz barda sahasındaki Gazprom ile yapmış olduğumuz ortaklıktan memnunuz. Bu durum Ortadoğu coğrafyasında yeni işbirliklerinin önünü açacaktır. Bu arada alınan kararların her iki ülke ve bölge ülkeleri için hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Rus Bakan

"100 milyar dolarlık ihracatı hangi ürünler oluşturacak? Türk çileğinin sınır kapısından dönmesini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna ise Rus Bakan Novak, “Liderlerimizin ortaya koymuş olduğu 100 milyar dolarlık ihracat ve ithalat rakamı çok iddialı olarak gözükmüyor. 3 kat daha ticaret hacmimizi arttırmamız anlamına geliyor bu. Rusya’nın ticaret hacmini enerji kaynakları ve metal oluşturuyor. Bu oran yüzde 87’dir. Bizlerin ilk kapsamda esas yapmamız gereken ticaret hacmimizin çeşitlendirilmesidir. Ticaret hacmimiz daha da gelişmelidir. İnovasyon ve ileri teknoloji, makine sanayi, otomotiv sanayi, tezgah üretimi, gemi sanayi alanlarında projeler geliştirmeliyiz. Ayrıca lojistik ve ulaştırma konusu önem taşıyor. Ayrıca Kafkas Limanı’nda bir lojistik merkezi kurulması konusunda görüşmeler devam ediyor. Enerji konusu dışında tarım ürünleri ticareti önemli bir hizmet ithalatı ve ihracatı önem taşıyor. Turizm sektörü büyük paya sahip. Kara yolu lojistiğinin dışında hava yolu taşımacılığının arttırılmasına katkıda bulunacaktır” yanıtını verdi.

Çilek meselesi

Bakan Novak, çilekle ilgili ise şu bilgileri verdi:

“Bir parti çileğin geri dönmesinin çok da büyük bir olay olmaması gerekir. Kesinlikle gıda güvenliği söz konusu değildir. Karantina etmenleri bulunmasından dolayı bu parti geri gönderildi. Çileğin sevkiyatı konusunda her şey yolunda. Dün Soçi’deydim ve Türk çileği yedim.”

Bakan Yıldız ise aynı soruya, yaş sebze meyve konusunda Rusya ile 1 milyar dolarlık ihracat olduğuna dikkat çekerek, “Kurallara uymayan çileğin tonajı 18 tondur. Biz de karantina durumuna uygun ürünler göndermek zorundayız. Üreticimiz yüzde yüz oranında buna riayet ediyorlar. Ara sıra bu tür konular olabilir ama bunlar sistematik değildir. Üreticimiz ihracatı daha da arttırmak için yoğun çalışmalarına devam etsinler” açıklamasını yaptı.

Doğalgazda indirim olacak mı?

"Rusya’nın doğalgaz fiyatlarında indirimi söz konusu mudur" sorusu üzerine Novak, şunları kaydetti:

“Doğalgaz fiyatları uluslararası piyasada oluşan fiyatlardır. Biz merkezi hükümetler olarak fiyatları düzenlemiyoruz. Türkiye nasıl iç piyasasında bir düzenleme yapıyorsa, biz de aynısını yapıyoruz. Fiyatlar dış piyasadaki arz talep doğrultusunda belirleniyor. Ya da tamamen alım ve satım yapan şirketler arasındaki anlaşmalardan kaynaklanıyor. Bizim doğalgaz satışı yapan şirketler uluslararası rekabet koşullarına göre rekabet ediyorlar. Dolayısıyla güvenli sevkiyatların sağlanması tamamen şirketlerin konusudur.”

Aynı soruya Bakan Yıldız ise, “Türk tarafı olarak bu konuyu dile getirdik. Avrupa’nın gaz talebinde bir düşüş, bizde ise bir stabilize var. Kendi rakamları içerisinde doğalgazı çekiyoruz. Fiyat konusundaki beklentilerimiz olduğunu ilettik ve yapabilecekleri varsa değerlendirebileceklerini söylediler” dedi.

Konuşmaların ardından Türk şirketi ’ERG İNŞAAT’ ile Rus Şirketi ’SİLOVİYE MASHİNİY’in Sudan’daki Dagaş Hidrolik Santrali (312 MW) ve Kızıldeniz Termik Santrali (600 MW) Pilot Projeleri antlaşması, her iki şirketin temsilcisi tarafından imzalandı. Daha sonra Bakan Taner Yıldız, mevkidaşı Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile toplantı protokolü ve diğer ikili işbirliği anlaşmalarını imzaladı.
Toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler