YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaza gelen yüzde 22.5'lik zam kamuoyunun büyü
Doğalgaza gelen yüzde 22.5'lik zam kamuoyunun büyü
Doğalgaza gelen yüzde 22.5'lik zam kamuoyunun büyü
06 Kasım 2008 / 10:04 Güncelleme: 06 Kasım 2008 / 00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz zamnın geri çekilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.


Bakan Güler, Ankara Sheraton Otelindeki Ankara-Viyana Ekonomik Toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Güler, doğal gaz zammına ilişkin soru üzerine, ''Ekonomin gereği neyse o yapılıyor. Doların da, petrolün de fiyatını biz ayarlamıyoruz, dünyadaki gelişmeler neyse uyguluyoruz. Halkımıza yük olmaması için de doğal gazı sıfır karla satıyoruz'' diye konuştu.


CHP'nin doğal gaz zammının geri çekilmesine ilişkin girişimleri konusunda da, ''Bu noktada aldığımız YPK kararını uygulayacağız, kararda herhangi bir değişiklik söz konusu değil'' dedi.


Güler, TETAŞ'ın elektrik fiyatlarında indirim için EPDK'ya başvurduğunun hatırlatılması üzerine, TETAŞ'ın mevzuat gereği kar ve zarar yapmaması gerektiğini, dolayısıyla oradaki değişikliklerin zaman zaman zam, zaman zaman da indirim şeklinde olduğunu söyledi. ''Tamamen enerji KİT'leri içerisindeki bir dengedir'' diyen Güler, bu noktada değişikliklerin EPDK'ya bildirildiğini, EPDK'nın da diğer enerji KİT'leriyle ilgili rakamları da alarak ondan sonra karar verdiğini kaydetti.


KERKÜK-YUMURTALIK BORU HATTINDAKİ PATLAMA


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattında dün akşam meydana gelen patlamaya ilişkin şunları söyledi


''Orada bir miktar petrol aktı. Baraja gitmemesi için de tedbirler alındı. Ceyhan'dan da özel ekipler gitti. Orada akan petrolü kontrol altına aldık. Şu anda temizlik çalışmaları yapılacak. Hem BOTAŞ ekipleri, hem de bölgedeki diğer ekipler birlikte çalışıyor. Boru hattı tamirat yapıldıktan sonra devreye girecek.''


Güler, akaryakıt fiyatlarındaki değişikliklerin pompalara yansıtılmadığı, EPDK'nın da buna ilişkin bir inceleme başlattığının sorulması üzerine, ''EPDK normal olarak bu çalışmayı yapıyor. Biz de ayrıca olayı inceliyoruz. Şirketlerle de görüştük. Oradaki değerlendirmeyi birlikte yapacağız. Petrol fiyatı düştü, dolar arttı, bunun yansıması ne kadar oluyor, bununla ilgili bir rapor hazırlanıyor, onu da ayrıca görüşeceğiz'' diye konuştu.


Doğalgaza yapılan zam GERİ alınacak mı?


Doğal gaza gece yarısı tam yüzde 22.5 zam geldi

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler