YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaz zamları eklenince 250 milyon TL'lik bir pazar çıktı
Doğalgaz zamları eklenince 250 milyon TL'lik bir pazar çıktı
Doğalgaz zamları eklenince  250 milyon TL'lik bir pazar çıktı
12 Ocak 2009 / 08:23 Güncelleme: 12 Ocak 2009 / 00:00

Kapalı alanlarda sigara içme yasağı Infrared ısıtıcılarda talep patlamasına neden oldu. Buna bir de doğalgaz zamları eklenince ortaya 250 milyon TL'lik bir pazar çıktı.


Kapalı alanlarda sigara içme yasağı tiryakileri üzerken Infrared ısıtıcı üreticilerinin yüzünü güldürdü. Gazeteport sitesine açıklamalarda bulunan ALF Genel Müdür Yardımcısı Ümit Alp Özkarakaş, doğalgaz zamlarının yanı sıra kapalı alanlarda sigara içme yasağıyla ortaya çıkan dış mekanlarda ısınma ihtiyacı ile infrared ısıtıcılara olan talebin arttığını söyledi.


DIŞ MEKAN ISITMASINDA RAKİPSİZ


Özkarakaş, doğalgaz zamlarıyla birlikte kapalı alanlarda sigara içme yasağının infrared ısıtıcılara olan talebi artırdığını ifade ederek şunları söyledi:


"Ülkemizde doğalgaza yapılan zamlar ısınma giderlerini ciddi biçimde ağırlaştırdı. Aynı dönemde elektrik de zamlanmış olmasına rağmen bu artış daha düşük kalmış ve ALF  ısıtıcıları yalnızca gereken yerde, gerektiği zaman ve gerektiği süre ısıtma yapabilme özellikleri nedeni ile ekonomik bir ısınma seçeneği olarak ön plana çıktı. Bunun yanı sıra kapalı alanlarda sigara kullanılmasının yasaklanması ALF için yeni bir pazar yarattı.Açık alanlarda infrared sistemle ısıtma rakipsizdir."


DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMLARI TALEBİ ARTIRDI


Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlarla insanların daha ekonomik alternatif ısınma yöntemleri aradığını ifade eden ALF Genel Müdür Yardımcısı, " Doğalgaza ya da elektriğe zam gelmesi bizim satışlarımızı olumlu yönde etkiliyor. Doğalgazla ısınma maliyetleri arttıkça insanlar alternatif sistemlere yöneliyorlar. Bunların içinde elektrikli sistemler de var. Elektrik zamları ile de bu elektrikli ısınma sistemleri içerisinde en etkili verimli ve ekonomik ısınmayı sağlayan infrared öne çıkıyor" şeklinde konuştu.
 
İZOLASYON KÖTÜYSE ÇARE INFRARED'DE


Doğalgaza gelen zamlarla özellikle şehirlerde yaşayan insanların infrared ısıtıcılara yöneldiğini ifade eden Ümit Alp Özkarakaş," Bunun yanında özellikle her iki ebeveynin çalıştığı, çocukların okulda olduğu aileler,izolasyonu iyi olmayan evlerde yaşayan aileler doğalgaz zammı ile ısınma giderlerinin artması ısıtıcı talebini artırdı" dedi.


250 MİLYON TL'LİK PAZAR


Özkarakaş, Doğalgaz zamları ve sigara yasağı ile birlikte infrared ısıtıcılara olan talebin arttığını ve pazarın şu anda 200 - 250 milyon TL'lik bir hacme ulaştığını ifade ederek şunları kaydetti:


" Alf, henüz çok yeni bir marka. Pazarda yeni olduğu için dikkat çekici bir giriş yapılması gerekiyordu. Bunu da başardığımıza inanıyoruz. Kısa, marjinal fayda üzerinde duran ve izleyeni bir anda yakalayan reklam filmleri tüketicinin Alf’i kısa sürede tanımasını sağladı. İletişimin esprili dili, tüketicinin markaya yakınlık duymasını sağlarken, ürünün pratik, hızlı, ekonomik, sağlıklı ve uzun ömürlü olduğunu vurgulayan mesajlarımız da tüketici zihninde kalite ve güven algısını oluşturdu."


HER BÖLGEDE SATILIYOR


Ümit Alp Özkarakaş sözlerine şöyle devam etti:


" Bizim ürünlerimizin en iyi satıldığı yerler kışın çok sert ve soğuk geçtiği yerlerle, tam aksine yumuşak ve ılıman geçtiği yerler olarak karşımıza çıkıyor. Sert kışlarda var olan ısıtma sistemleri desteklemek ya da tek başına ısıtma amacı ile yumuşak kış yaşayan bölgelerde de genel bir ısıtma sistemlerinden kurulum ve işletim maliyeti acısından hayli ekonomik olması nedeniyle tercih ediliyor."


INFRARED'IN FARKI NE?


ALF Türkiye Genel Müdür Yardımcısı normal ısıtıcılarla infrared ısıtıcılar arasındaki farkı şu sözlerle özetledi:


"Alf ısıtıcılar infrared ışıma yoluyla ısıtma yapar. Yani  güneşin dünyayı ısıtmasını taklit eder. Havayı ısıyı iletmek için kullanmaz. Diğer elektrikli ısıtıcılar ise konveksiyon ısıtıcılardır ve havayı ısıtarak ısı iletimi sağlarlar.Bu tip ısıtıcıları önce kendilerini ,sonra yakın çevrelerindeki havayı ısıtırlar. Isınan havanın yükselmesi ile hava hareketleri başlar ve yerine soğuk hava gelir.


Bu sistemde ısınma mekanın tavan seviyesinde başlar ve zamanla oturma seviyesine iner. Standart elektrikli ısıtıcılar bu nedenle ortamı ısıtmak için yaklaşık 20-30 dakikaya ihtiyaç duyarlar. Oysa ALF ısıtıcı havayı ısıtmadan  27 saniye gibi çok kısa bir süre içinde ısıtmaya başlar. Öncelikle cisimleri ve insanları ısıtır, daha sonra cisimlerin ısınması ile ortam sıcaklığı da artar.


ALF ısıtıcılar kullandıkları elektriğin %96'sını ısı enerjisine dönüştürür. Bu nedenle de diğer ısıtıcılardan %80 ‘e varan oranlarda daha verimli olabilmektedir. Isı kayıplarının çok olduğu alanlarda ALF ısıtıcılar çok iyi sonuçlar vermektedir. Açık ve yarı açık alanlar için ise rakipsidir."


ALF'in şu anda piyasada '18','23' ve '30' olmak üzere 3 farklı modeli bulunuyor. Fiyat aralıkları ise 131 TL ile 171 TL arasında değişiklik gösteriyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler